استارشیپSN۱۰ مجوز پرتاب گرفت

استارشیپSN۱۰ مجوز پرتاب گرفت

به گزارش اسمارت کاور موشک استارشیپ SN۱۰ نخستین آزمایش خویش را در روز سه شنبه ۲۳ فوریه انجام داد و سه موتور رپتورش را برای چند ثانیه روشن کرد.


موشک استارشیپ SN۱۰ نخستین آزمایش خویش را در روز سه شنبه ۲۳ فوریه انجام داد و سه موتور رپتورش را برای چند ثانیه در ساعت ۱۸: ۰۳ به وقت منطقه ی زمانی شرقی(۲: ۳۰ صبح ایران) روشن کرد. این موشک در جنوب تگزاس در مرکز بوکاچیکای Boca Chica اسپیس ایکس(SpaceX) قرار دارد.
به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، روشن کردن موتورها در حالت ثابت از آزمایش های معمولی است که اسپیس ایکس قبل از پرواز انجام می دهد و اگر نتایج این آزمایش ها خوب پیش برود استارشیپ SN۱۰ بزودی شاید در روز پنجشنبه ۲۵ فوریه سفری ۶ مایلی(۱۰ کیلومتری) به آسمان جنوب تگزاس داشته باشد.
این آزمایش سومین آزمایش پرواز در ارتفاع بالا برای موشک های استارشیپ خواهد بود. بعد از آن که دو عملیات مشابه در دسامبر سال ۲۰۲۰ و ۲ فوریه سالجاری توسط دو استارشیپ SN۸ و SN۹ انجام شد هردوی این موشک ها عملکرد خوبی داشتند به جز مرحله ی آخر که هر دو به سکوی فرود برخورد کردند و منفجر شدند. چنین اتفاقاتی بخش مهمی از طریق رسیدن به توسعه در استارشیپ است. وسیله ای که اسپیس ایکس آنرا راهی اقتصادی برای سفر و اسکان در مریخ می داند.
استارشیپ از دو بخش با قابلیت استفاده مجدد تولید شده است: یک فضاپیما با طول ۱۶۵ فوت(۵۰ متر) به نام استارشیپ و یک موشگ بزرگ به نام سوپر هوی(Super Heavy).
ایلان ماسک(Elon Musk) می گوید: استارشیپ نهایی دارای ۶ موتور رپتور خواهد بود و موشک سوپر هوی ۳۰ موتور را با خود حمل خواهدنمود. استارشیپ به اندازه ی کافی قدرت دارد تا از روی ماه و مریخ هم پرتاب خویش را انجام دهد. اما برای پرتاب از سطح زمین نیازمند موشک سوپر هیوی است. به احتمال زیاد در هفته ها و ماه های آتی شاهد پرتاب های بیشتری خواهیم بود و این مساله به عملکرد SN۱۰ ربطی نخواهد داشت. ماسک به تازگی گفته که می خواهد امسال این نمونه ی اولیه را به مدار زمین بفرستد و تصور می کند تا سال ۲۰۲۳ استارشیپ به طو مداوم مردم را در فضا جابجا کند.
اداره ی هوانوردی فدرال (FAA) که پرتاب موشک های استارشیپ را جهت بررسی های بیشتر ممنوع کرده بود، تحقیقات خود در مورد علل انفجار استارشیپ SN۹ اسپیس ایکس را به پایان رسانده و راه را برای پرتاب استارشیپ SN۱۰ باز کرده است.


تحقیقات برای اطمینان حاصل کردن از بی خطر بودن عملیات ها انجام شد و مشخص شد این انفجار برای عموم خطری نداشته و آوار و بقایای آن در مکان های مورد نظر جمع شدند.
اعلامیه اداره هوانوردی فدرال به این معناست که شرکت اسپیس ایکس می تواند آخرین نمونه ی استارشیپ خویش را به فضا پرتاب کند. ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت اعتقاد دارد احتمال زیادی وجود دارد که این پرتاب این هفته صورت گیرد.
اداره ی هوانوردی این تحقیقات را بعد از آن که استارشیپ SN۹ در تاریخ ۲ فوریه در هنگام فرود منفجر شد شروع کرد. این موشک در ساعت ۳: ۲۴ بعدازظهر روز سه شنبه دوم فوریه به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳: ۵۴ به وقت تهران) از مرکز بوکا چیکا پرتاب شد و بعد از طی ۱۰ کیلومتر و انجام مانور چرخشی هنگام فرود بر روی سکو منفجر شد. بعد از این اتفاق اداره ی هوانوردی فدرال تحقیقات را شروع کرد تا مطمئن شود اسپیس ایکس دستورالعمل ها را دنبال می کند خصوصا آنکه هیچ چیزی یا هیچ کسی در هنگام انفجار مورد خطر نبوده باشد.
سخنگوی ادراره هوانوردی فدرال به سی ان ان اظهار داشت: این انفجار خسارت جانی و مالی نداشت. و این بدان معناست که استارشیپ SN۱۰ می تواند پرتاب شده و مانور حرکت شکمی را اجرا نماید و امیدواریم بتواند بر خلاف همتایان قبلی بر روی سکو فرود بیاید.


منبع:

1399/12/06
22:02:26
0.0 / 5
1046
تگها: تولید , شركت
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد