مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می شود

مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می شود

مریخ نورد چین موسوم به ˮتیان ون-1ˮ(Tianwen-1) که مدتی پیش با موفقیت در مدار سیاره سرخ قرار گرفت و بهترین مناطق بالقوه برای فرود را بررسی کرد، حالا برای فرود روی این سیاره آماده می شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اولین کاوشگر مریخی چین موسوم به "تیان ون-۱" در حال آماده شدن برای فرود روی سیاره سرخ در روز چهارشنبه است. این فضاپیما مدار خودرا طوری تنظیم کرده است تا بهترین مناطق بالقوه برای فرود را بررسی کند.
این فرود سبب می شود تا چین تبدیل به ششمین سازمان فضایی دنیا بعد از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، آژانس فضایی اروپا، هند و امارات متحده عربی شود که با موفقیت کاوشگری را به سیاره سرخ ارسال می کند.
"تیان ون-۱" حالا در موقعیتی است که می تواند آغاز به عکسبرداری و تصویربرداری و جمع آوری داده ها برای شناسایی محل های بالقوه فرود برای مریخ نورد خود کند. این مریخ نورد سپس تلاش خواهدنمود تا در ماه مه یا ژوئن روی سطح مریخ فرود بیاید.
موقعیت مدار جدید "تیان ون-۱" به شکلی است که در نزدیکترین حال به فاصله ۲۸۰ کیلومتری مریخ و در دورترین حالت به فاصله ۵۹ هزار کیلومتری مریخ می رسد. این موقعیت به مدارگرد "تیان ون-۱" اجازه می دهد تا تصاویر واضحی از مکان های مناسب برای فرود ثبت کند.
این بررسی ها به درک شرایط محل های بالقوه فرود کمک می نماید تا امکان فرودی ایمن فراهم گردد، چونکه "تیان ون-۱" از انرژی خورشیدی بهره می برد و بدین سبب اگر در جایی فرود بیاید که در معرض طوفان های گرد و غبار مریخ باشد، با مشکل مواجه خواهد شد.
لازم به ذکر است که مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) ناسا در سال ۲۰۱۸ به سبب قرار گرفتن در معرض طوفان گرد و غبار، ارتباط خودرا با تیم عملیات از دست داد و حالا تیم عملیات "تیان ون-۱" برای اطمینان از عدم تکرار چنین حادثه ای تمام تلاش خودرا انجام می دهد.
مدارگرد "تیان ون-۱" هنگام پرتاب تقریباً پنج تن وزن داشت که شامل مدارگرد و فرودگر و مریخ نورد بود. حالا که "تیان ون-۱" به مریخ رسیده است، هر یک از تجهیزات ماموریت باید چندین بار و با چندین روش خاص ارزیابی شوند.
مدارگرد "تیان ون-۱" از یک دوربین با وضوح بالا بهره می برد و بعنوان یک نقطه ارتباطی بین مریخ نورد و تیم کنترل ماموریت در چین عمل می کند. از جانب دیگر، این مریخ نورد دارای تجهیزات گسترده ای همچون ابزارهای هواشناسی و سطح شناسی، دوربین ها و رادار است که مخازن مخفی آب را در زیر سطح باستانی مریخ جستجو می کند.1399/12/10
22:37:09
0.0 / 5
1104
تگها: دوربین
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد