آورنده نمونه های مریخی استقامت به زمین انتخاب گردید

آورنده نمونه های مریخی استقامت به زمین انتخاب گردید

ناسا قرارداد کلیدی آوردن نمونه های سنگ و خاک مریخ به زمین را که مریخ نورد ˮاستقامتˮ مبادرت به جمع آوری و بسته بندی آنها خواهد کرد، به شرکت ˮنورثروپ گرامنˮ اعطا کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، کاوشگر "استقامت"(Perseverance) ناسا مجهز به پیشرفته ترین آزمایشگاه علمی است که تابحال به یک سیاره دیگر برده شده است، ازاین رو قادر خواهد بود هر سنگ و خاکی را که حفر می کند، به صورت کامل تجزیه و تحلیل کند. با این وجود، ناسا چیزی جاه طلبانه تر هم در ذهن دارد و آن، آوردن نمونه های جمع آوری شده توسط "استقامت" به زمین از راه مأموریت "بازگشت نمونه مریخی" است.
حالا ناسا و شریکش آژانس فضایی اروپا(ESA) گام بزرگی را در جهت انجام این مأموریت برداشته اند و قرارداد معروف به "سیستم پیشرانش صعود مریخ"(MAPS) را به شرکت "نورثروپ گرامن"(Northrop Grumman) اعطا کرده اند.
حالا که مریخ نورد "استقامت" در دهانه برخوردی معروف به "جزرو"(Jezero) در مریخ فرود آمده است، چند سال آینده را به جستجو در این منطقه برای یافتن نشانه های حیات باستانی در مریخ می پردازد و اگر سنگ ها یا خاک جالب توجهی پیدا کند، نمونه هایی از آنها را در بسته های فوق استریل که به هیچ وجه به مواد آلی زمینی آلوده نیستند، ذخیره می کند. سپس آنها در لوله هایی قرار می دهد و درون بدنه خود نگهداری می کند.
از طرفی "مأموریت بازگشت مریخ" شامل ارسال دو فضاپیما به مریخ است که یکی روی سیاره سرخ فرود می آید، با مریخ نورد ملاقات می کند و نمونه ها را از آن می گیرد و سپس بلند می شود و به مدار مریخ می رود.​​(قسمت بلند شدن از سطح مریخ، همان جایی است که قرارداد "MAPS" به آن مربوط می شود.) دومین فضاپیما هم با فضاپیمای اول در مدار مریخ قرار ملاقات می گذارد و نمونه ها را از آن تحویل می گیرد و به زمین می آورد.
برنامه اولیه این بود که این مأموریت در سال ۲۰۲۶ پرتاب شود، در سال ۲۰۲۸ روی مریخ فرود آید و نمونه های مریخ را تا سال ۲۰۳۱ به زمین بیاورد، با این وجود پس از اینکه ناسا اجازه داد وقت و هزینه بیشتری برای این مأموریت اختصاص پیدا کند، این تاریخ ها هنوز قطعی نشده اند.
ارزش قرارداد ناسا با شرکت "نورثروپ گرامن" تا ۸۴.۵ میلیون دلار است که بخش اندکی از بودجه مأموریت فعلی ۳.۳ میلیارد دلاری ناسا است.
ناسا خوشحال است که یک قدم به تحقق برنامه آوردن نمونه های مریخ به زمین نزدیک شده است. با این حال، با عنایت به پیچیدگی این پروژه و اینکه هیچگاه تابحال انجام نشده است، اگر تاریخ های تخمین زده شده و بودجه این مأموریت دستخوش تغییر شود، نباید متعجب شد.
منبع:

1399/12/16
23:03:50
0.0 / 5
1114
تگها: سیستم , شركت
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد