در گزارش اسمارت كاور اعلام شد؛

اعلام نتایج تحقیقات داروهای موثر بر كرونا

اعلام نتایج تحقیقات داروهای موثر بر كرونا

به گزارش اسمارت كاور رئیس كمیته علمی مقابله با كرونا با اعلان اینكه نتیجه تحقیقات روی چند دارو، هفته بعد بررسی می شود، اظهار داشت: برخی مداخلات درمانی مانند سلول درمانی هزینه بر هستند ولی به صورت مرزدانشی پیش می روند.دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین کارازمایی های بالینی برخی داروها روی بیماری کرونا با اعلان اینکه تابحال ۷۰ مجوز مداخلات دارویی داده شده است، گفت: این مداخلات یا تحقیق روی دارو بوده و یا درمان هایی مانند سلول درمانی، پلاسمادرمانی و.... بوده است.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا اشاره کرد: تحقیقات روی داروی «فاواپیراویر» روی ۱۴۰ نفر بیمار انجام شده است؛ تحقیقات جدید درباب این دارو هم حکایت از عدم اثربخشی داشت بنا بر این مصوبه آن در کمیته علمی در خصوص عدم ورود به پروتکل درمانی بود.
وی درباب داروی «رمدیسیور» اظهار داشت: این دارو نیاز به تحقیقات بیشتری دارد و طی دو هفته آینده نتایج اولیه در کمیته علمی مقابله با کرونا مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری درباب سایر داروها و روش های درمانی اظهار داشت: تزریق سلول های بنیادی برای درمان کرونا در کمیته علمی بحث شد و به سبب هزینه بالایی که دارد بعنوان تحقیق مرز دانشی در حال پیگیری است؛ همین طور به سبب اینکه هزینه بالایی دارد برای کل کشور قابل انجام نیست.
وی درباب «هیدروکسی کلروکین» اظهار داشت: در مورد این دارو هم در جلسه هفته آینده کمیته علمی مقابله با کرونا بحث خواهیم کرد.
قانعی عنوان کرد: در واقع نتایج همه اقدامات مداخلاتی برای درمان کووید ۱۹ هنوز اعلام نشده است و مقرر است در جلسه های بعدی کمیته علمی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد؛ در واقع باید نتایج مشخص شود سپس وارد پروتکل درمانی شود.
وی نسبت به شرایط ورود یک نتیجه مداخلاتی در پروتکل درمانی کرونا اظهار داشت: ابتدا باید سلامت دارو و درمان مورد نظر تایید گردد و اگر سلامت آن تایید شد اثر بخشی آن مورد بررسی قرار بگیرد؛ پس از آن هزینه باید مورد تایید قرار بگیرد تا در پروتکل درمانی وارد شود؛ در واقع اگر هزینه-اثر بخشی، اثربخشی-سلامت تایید گردد در کمیته علمی کرونا مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
رئیس کمیته علمی کرونا در پاسخ به اینکه آیا به غیر از ۷۰ مداخله درمانی تحقیقات جدیدی پیشنهاد شده است، اظهار داشت: هنوز مورد جدیدی برای تحقیقات پیشنهاد نشده است.
قانعی با تاکید بر اینکه ایران در حوزه مقابله با بیماری کرونا نه فقط از دیگر کشورها عقب تر نیست بلکه در تولید برخی تجهیزات مقابله با کرونا جلوتر از آنها هم هست، اشاره کرد: ایران در تحقیقات کرونا پیشرو بوده و تحقیقات مختلفی مانند سلول درمانی، پلاسما درمانی، سورفکتانت که درمان های پیشرفته ای هستند در حال انجام می باشد.


منبع:

1399/03/12
12:39:53
5.0 / 5
2199
تگها: تولید , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد