تمهیدات ایمنی در پیاده روی فضایی بعد از رهاشدن غیرمنتظره ی آمونیاك!

تمهیدات ایمنی در پیاده روی فضایی بعد از رهاشدن غیرمنتظره ی آمونیاك!

فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی بعد از انجام پیاده روی فضایی در روز شنبه مجبور به انجام تمهیدات ایمنی شدند برای اینکه امکان وجود آمونیاک سمی سیستم سردکننده ی ایستگاه بین المللی روی لباس هایشان وجود داشت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، ویکتور گلاور(Victor Glover) و مایک هاپکینز (Mike Hopkins) مشکلی در پاکسازی و تخلیه ی آمونیاک از روی کابل های قدیمی نداشتند اما از نخستین لوله مقدار زیادی آمونیاک خارج شد که موجب نگرانی بخش کنترل ماموریت شد که شاید دانه های یخ روی لباس فضانوردان افتاده باشد.
هاپکینز از میزان آمونیاکی که در فضا رها گردید شگفت زده شد و اظهار داشت: این بیشتر از چیزی است که فکر می کردم.
بااینکه آمونیاک مستقیما از فضانوردان دور شده بود هاپکینز گفت ممکنست ذراتی از یخ روی کلاهشان نشسته باشد در نتیجه بخش کنترل ماموریت اظهار داشت که باید محتاطانه عمل کنند و بازرسی شوند.
در نخستین بازرسی چیزی روی لباس فضانوردان دیده نشد.
ناسا نمی خواست هیچ آمونیاکی وارد ایستگاه فضایی شود و فضای کابین را آلوده کند. فضانوردان از ابزارهای بلند برای تخلیه ی لوله ها استفاده کردند تا از نازل ها فاصله داشته باشند و خطر برخورد با آمونیاک را کم کنند.
هنگامی که لوله های آمونیاک تخلیه شدند فضانوردان یکی از آنها را جابه جا کردند و به بخشی مرکزی تر نزدیک به دریچه ی ناسا منتقل کردند. این کابل ها سال ها قبل طی نشتی سیستم سردکننده به آن اضافه شدند. بعد از نزدیک به هفت ساعت راهپیمایی فضایی مرکز کنترل اعلام نمود که فضانوردان به اندازه ی کافی برای از بین رفتن آمونیاک از روی لباس هایشان زیر نور خورشید بوده اند. در حقیقت وقتی گلاور و هاپکینز به داخل برگشتند خدمه گفتند که بوی آمونیاک را حس نمی کنند اما همچنان برای جابجایی لباس ها از دستکش استفاده کردند.
کار این لوله ها باید هفته ی پیش انجام می شد اما از آن جا که ارتقای بخش نیرو زمان بیشتری بود زمان آن تغییر نمود.
بااینکه کوشش های آنها جواب داد اما مشکلاتی نیز وجود داشت. راهپیمایی فضایی یک ساعت با تاخیر شروع شد تا فضانوردان کلاه های ارتباطی زیر کلاه فضایی را برای بهتر شنیدن تعویض کنند. چند ساعت بعد چشم راست گلاور آغاز به اشک ریختن کرد. این تحریک زود برطرف شد اما پس از آن چشم چپش گرفتار مشکل شد. سپس هنگامی که گلاور کار خودرا به پایان می رساند یک پیچ جدا شد و همراه واشرها در فضا رها گردید. او پس این اتفاق اظهار داشت که عذر می خواهد اما مرکز کنترل ماموریت به او اطمینان داد که مشکلی نیست.
این ششمین و آخرین راهپیمایی فضایی برای این خدمه ی ۷ نفره ی ژاپنی، روسی، آمریکایی بود.1399/12/25
13:27:45
0.0 / 5
1097
تگها: ایمنی , سیستم
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد