فناوری های نوینی كه در دوران كرونا ظهور كردند

فناوری در مقابل كووید-19 یك اتفاق شیرین!

فناوری در مقابل كووید-19 یك اتفاق شیرین!

به گزارش اسمارت کاور یک سال است که افراد سراسر جهان در حال مبارزه با ویروسی خطرناک و منحوس هستند اما با وجود سرک کشیدن این ویروس در تمامی بخش های جهان باید گفت دانشمندان و متخصصان دست از کار خود نکشیده اند و مصمم تر از پیش به توسعه تکنولوژی های جدید و کاربردی که می توانند زندگی بشر را متحول کنند، پرداخته اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، گرچه به علت شیوع کرونا در جهان بیشتر افراد اخبار در ارتباط با این بیماری و واکسن رو دنبال می کنند اما باید بدانید فناوری های بسیاری طی این مدت بوجود آمده اند که استفاده از آنها می تواند زندگی بعضی از افراد را دگرگون سازد و سبب راحتی آنها شود. تعداد فناوری های کاربردی که به تازگی توسعه یافته اند بسیار است اما در این خبر به معرفی بعضی از آنها پرداخته ایم.

ویلچر هوشمند


نخستین اختراعی که قصد معرفی آنرا داریم، ویلچر هوشمند"لوسی"(LUCI) است. این ویلچر که اولین نمونه در نوع خود است، به نرم افزار و سخت افزار پیشرفته ای مجهز شده که به اتصال سنسور به کار رفته در آن با فضای ابری کمک می کنند. سخت افزار لوسی که به چرخ های این ویلچر متصل شده است، از افتادن و برخورد آن با موانع پیشگیری می کند. از خصوصیت های این ویلچر هوشمند میتوان به سیستم جلوگیری از سقوط، دکمه مخصوص شرایط اضطراری، پیشگیری از برخورد لوسی با موانعی مانند دیوار، انسان، حیوانات یا وسایل خانه، سیستم اخطار و ارتباط در فضای ابری اشاره نمود.

ربات ضدعفونی کننده


با شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ احتیاج به پاکسازی کابین درون هواپیما بسیار حیاتی بود. شرکت "Dimer" رباتی برای پاکسازی درون هواپیما توسعه داده است. محققان آمریکایی رباتی طراحی نموده اند که با استفاده از نور فرابنفش، تمامی میکروب های داخل هواپیما را از بین می برد. به علت اینکه افراد مختلف از سراسر دنیا ساعت ها در مکان بسته هواپیماهای مسافربری حضور داشته و در این زمان سرفه و عطسه می کنند یا دست های آنها در تماس با میز و صندلی است، داخل هواپیماها مملو از میکروب های مختلف است. محققان برای تسهیل ضدعفونی کردن داخل هواپیما، ربات "GermFalcon" را طراحی نموده اند. این ربات با استفاده از نور فرابنفش، تمام میکروب های داخل هواپیما را از بین می برد. این ربات چرخ دار که ظاهری شبیه چرخ های حمل نوشیدنی دارد، در میان دو پرواز و زمانی که هواپیما در محوطه باند فرودگاه قرار دارد، مبادرت به ضدعفونی کردن محوطه داخلی هواپیما می کند. این ربات در میان دو ردیف صندلی قرار گرفته و از راه بال های طراحی شده مجهز به لامپ های فرابنفش، هواپیما را ضدعفونی می کند. با استفاده از این ربات ۹۹.۹۹ درصد میکروب ها طی مدت ۱۰ دقیقه از بین خواهند رفت.

حلقه هوشمند


شرکت "اورا"(Oura) موفق به توسعه حلقه های هوشمندی شده است که کادر پزشکی با در دست کردن آن می توانند از شرایط خود مانند دمای بدن، ضربان قلب و تعداد تنفس آگاه شوند. حلقه هوشمند اورا می تواند داده های فیزیولوژیکی مانند درجه حرارت بدن، تغییر ضربان قلب، ضربان قلب در حال استراحت، ضربان تنفس و الگوهای خواب را جمع آوری کند. اورا می تواند فعالیت، سلامت و خواب کاربر را مورد بررسی قرار دهد. این حلقه هوشمند، رتبه خواب روزانه کاربر را تعیین می کند و اطلاعاتی در مورد کیفیت استراحت، ضربان قلب و میزان حرکت او عرضه می دهد که کاربران می توانند این اطلاعات را از راه یک برنامه در گوشی هوشمند خود مشاهده کنند.

دستگاه "Vocera Smartbadge"


دیگر اختراعی که امکان دارد در این شرایط بسیار کاربردی باشد، دستگاهی معروف به "Vocera Smartbadge" است که توسط پزشکان و کارکنان مراقبت های بهداشتی استفاده شده و به آنها امکان می دهد تا با سایر کادر درمان بیمارستان با استفاده از "دستورات فعال شده با صدا" ارتباط برقرار کنند. هم اکنون کادر درمان در لحظات حساس هنگام مراقبت از بیماران، در صورت احتیاج به تماس با دیگر پزشکان و پرستاران باید کاری را که انجام می دهند متوقف کنند، اما به کمک دستگاه Vocera Smartbadge که می تواند به لباس آنها متصل شود دیگر احتیاج به توقف کار نیست؛ چون که این وسیله به پزشکان اجازه می دهد تا با استفاده از دستورات فعال شده با سایر اعضای کادر درمان صحبت کنند. "برنت لنگ"، مدیر عامل شرکت Vocera می گوید: با استفاده از این وسیله، کادر درمان دیگر هیچگاه مجبور نیستند کاری را که انجام می دهند، متوقف کنند و دستکش های خویش را در بیاورند و دست خویش را درون جیب خود انداخته و برای تماس با دیگر کادر درمان تلفن خویش را در بیاورند.

کت ویروس کش


آیا یک کت می تواند با ویروس مبارزه کند؟ پاسخ امکان دارد بله باشد بخصوص اگر از مس ساخته شده باشد چون که ثابت شده مس، عنصری است که می تواند ذرات ویروسی مانند آنفلوانزا A و باکتری هایی مانند اشریشیا کلی را از بین ببرد. کت تمام فلزی(Full Metal Jacket) که اخیراً توسط شرکت تولید کننده لباس "Vollebak" انتشار یافته و ۱۰۹۵ دلار قیمت دارد، امکان دارد بتواند این کار را برای کاربران انجام دهد. حدود ۶۵ درصد از کل مواد این کت سبک از الیاف مس میکروسکوپی تشکیل شده است. باآنکه کت مذکور آزمایش نشده و برای دفاع در مقابل ویروس کرونا در نظر گرفته نشده است اما "استیو تیدبال"(Steve Tidball) موسس "Vollebak" امیدوار است که بتواند روزی لباس هایی تولید نماید که بتواند به صورت کامل از افراد در مقابل عوامل بیماری زا محافظت کند.

هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الکتریکی


شرکت "زیروآویا"(ZeroAvia) که خویش را پیشگام در کربن زدایی پروازهای تجاری معرفی می کند، به تازگی ادعا کرده که نخستین پرواز آزمایشی یک هواپیمای دارای سلول های سوخت هیدروژنی در جهان را انجام داده است. این پرواز تاریخی در مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در "کرانفیلد" انگلیس انجام شده است. این موفقیت با یک هواپیمای شش نفره به نام "Piper" کلاس M حاصل شد که ابتدا از زمین برخاست، یک الگوی مداری کامل را پرواز کرد و در نهایت با موفقیت فرود آمد. این شرکت ادعا می کند که این پرواز آزمایشی نخستین گام برای انتقال از سوخت های فسیلی آلوده، به هیدروژن با انتشار کربن صفر بعنوان منبع اصلی انرژی هواپیماهای تجاری است.

ارتباط با کامپیوتر بدون لمس آن


اختراع بعدی دستگاه نوینی است که محققان ام.آی. تی" توسعه داده اند و "AlterEgo" نام دارد و می تواند کاربران را قادر به برقراری ارتباط با کامپیوتر بدون لمس صفحه کلید یا باز کردن دهان کند. محققان یک دستگاه پوشیدنی ساخته اند که می تواند سیگنال های "عصبی و عضلانی" هنگام "بیان ذهنی" را اندازه گیری نماید و کلمه ای که کاربر در ذهنش برای گفتن آماده کرده را تشخیص دهد. زمانی که کاربر می خواهد کلمه ای که در ذهنش است را بیان کند، الکترودهای این گجت سفید رنگ، سیگنال های ذهنی کاربر را جمع آوری می کنند. بعد از آن، این سیگنال ها به کامپیوتری که از شبکه های عصبی برای تشخیص کلمات استفاده می نماید، ارسال می شوند و کلمه ای که در ذهن کاربر بوده، توسط این دستگاه شنیده و تشخیص داده می شود.

هدست حقیقت افزوده


در این زمان که کادر درمان در شرایط استرس زا هستند یک هدست نوین می تواند چاره ای خوبی باشد. هدست حقیقت افزوده ای که در تصویر فوق مشاهده می کنید "ورتی" (Verti) نام دارد و می تواند گزینه مناسبی برای افرادی که تحت استرس هستند، باشد. ورتی یک پلت فرم آموزشی حقیقت مجازی است که به کاربران همچون کادر درمان بخش بیماران مبتلا به کووید-۱۹ امکان می دهد تا عملکرد صحیحی در شرایط استرس زا داشته باشند. این پلت فرم مهارت هایی مانند روش صحیح پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی، انجام درمان یا تهویه اتاق بیماران را آموزش می دهد.
منبع:

1399/12/28
13:52:56
0.0 / 5
1079
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد