ریز ارگانیسم هایی كه سیستم ایمنی بدن را تقویت می كنند

ریز ارگانیسم هایی كه سیستم ایمنی بدن را تقویت می كنند

به گزارش اسمارت کاور ریز ارگانیسم هایی مانند باکتری های روده می توانند با تقویت سیستم ایمنی بدن، از انسان در مقابل بیماری های مزمن مانند کووید-۱۹ محافظت کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، ایمنی درمانی سرطان بعنوان یک روش موثر در درمان سرطان ظاهر شده است. بینش اصلی در این روش نشان داده است که میتوان سیستم ایمنی بدن خود بیمار را مهار کرد تا به شناسایی و تخریب سلول های سرطانی بپردازد.
دانشمندان تلاش دارند رویکردهای کنونی ایمنی درمانی را بهبود ببخشند و زمینه های جدید و امیدوارکننده ای را برای درمان سرطان شناسایی کنند. آنها در حال بررسی نحوه شکل گیری سیستم ایمنی بدن و واکنش آن نسبت به درمان سرطان با کمک میکروبیوم های ساکن در روده و سایر بافت ها هستند.
دانشمندان باور دارند که ترکیب سلولی تومور، وضعیت سیستم ایمنی و میکروبیوم روده بیمار می توانند به تصمیم های درمانی و نظارت بر واکنش های بدن کمک کنند. چنین تجزیه و تحلیل های جامعی در مورد بیماران و سرطان آنها امکان دارد به عرضه درمان هایی بیانجامند که عوامل گوناگونی را هدف قرار می دهند و فرصت درمان بهتر را فراهم می کنند.

میکروب ها، ارتش کمک رسانی!
پژوهش پیرامون میکروبیوم در چند سال گذشته، رشد قابل ملاحظه ای داشته است. دانشمندان دریافته اند که میکروبیوم، نقش مهمی را در شکل گیری ایمنی بدن بر عهده دارد. پژوهشگران با عنایت به این نقش مهم، تلاش دارند تا به درک بهتری در مورد تأثیر میکروبیوم بر پیشروی سرطان و واکنش بدن نسبت به درمان برسند. پژوهش های جدید، به نتایج امیدوارکننده ای در مورد این مورد رسیده اند.
بررسی ها نشان می دهند که بعضی از میکروب های روده می توانند توانایی گروهی از سلول های ایمنی را مهار کنند تا به کنترل رشد تومورهای روده بپردازند.
پژوهش های دیگری هم رابطه میان میکروبیوم روده را با واکنش های بدن نسبت به ایمنی درمانی سرطان نشان می دهند. برای نمونه، پژوهشگران "دانشگاه شیکاگو"(University of Chicago) در بررسی خود دریافتند که انواع خاصی از باکتری روده در بیماران مبتلا به سرطان، با واکنش های مهارکننده های ایمنی در ارتباط هستند.
همینطور پژوهشگران، میکروب های خاصی را کشف کرده اند که با پیشروی سرطان در ارتباط هستند. این گونه های باکتری، بر فعالیت سلول های ایمنی تأثیر می گذارند و به پیشروی سرطان منجر می شوند. پژوهشگران تلاش دارند از دانش در ارتباط با این باکتری ها، برای عرضه راهبردهایی استفاده کنند که به جلوگیری از سرطان و درمان آن منجر می شوند.
پژوهشگران، تعاملات میان گونه های میکروبی و سیستم ایمنی را مورد بررسی قرار می دهند تا به فرصت های جدیدی برای درمان سرطان دست یابند. درک بهتر تعامل باکتری ها با سلول های ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان، به عرضه راهبردهای درمانی جدید و بهبود درمان های کنونی می انجامد. در هر حال، سوالات بسیاری در اینباره وجود دارند که باید به آنها پاسخ داده شود. کدام گونه های باکتری بر واکنش های ایمنی، تأثیر مثبت یا منفی دارند؟ مکانیسم هایی که باکتری به واسطه آنها بر سیستم ایمنی اثر می گذارد، کدام هستند؟ ترکیب گونه های باکتریایی روده چگونه بر سرطان اثر می گذارد؟ آیا ترکیبات دیگری وجود دارند که بتوانند سیستم ایمنی را برای درمان سرطان ترغیب کنند؟
علاوه بر این، منابع جدیدی همچون مدلهای بهتری برای درمان سرطان مورد نیاز هستند تا از پژوهشها پشتیبانی کنند. فناوری های پیشرفته ای هم باید برای تجزیه تحلیل تومور و سلول های ایمنی مورد نیاز هستند تا ارزیابی ها با دقت بیشتری صورت بگیرند.

نقش مهم باکتری های روده
روده انسان، انواع گوناگونی از باکتری ها را در بر دارد که بعضی از آنها مفید و برخی دیگر مضر هستند. سفارش پزشکان این است که همه مردم تلاش داشته باشند تا غذاهایی را مصرف کنند که تعداد باکتری های مفید روده آنها را می افزایند. در هر حال، گروهی دیگر از باکتری های ساکن روده می توانند در بروز انواع بیماری ها نقش داشته باشند و بر نحوه واکنش بدن نسبت به بیماری ها اثر بگذارند.
میکروبیوم روده، باکتری های گوناگونی را در بر دارد که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن و توانایی آن در واکنش به تهاجم ها و بروز عفونت ایفا می کنند. ترکیب باکتری های روده، تحت تأثیر عوامل گوناگونی همچون محل زندگی فرد، رژیم غذایی و تغذیه، سن، دارو، استرس و بیماری هایی که شاید فرد به آنها مبتلا باشد، قرار دارد. تغییر در ترکیب باکتری ها و یا تغییر نحوه عملکرد آنها می تواند به بروز بیماری منجر شود.

میکروب ها و باکتری ها در مقابل کووید-۱۹
شاید خیلی از افراد از این مورد بی اطلاع باشند که لشکری از میکروب ها در بدن آنها زندگی می کنند که می توانند با تهدیدهای متعدد همچون کروناویروس به مقابله بپردازند.
پژوهش هایی که در دو دهه گذشته صورت گرفته اند، نشان می دهند که بدن ما محل زندگی خیلی از سلول های باکتریایی است. همکاری این باکتری ها در روده، به کار کردن در یک شرکت شباهت دارد که با هدف حفظ سلامتی صورت می گیرد. باکتری ها می توانند واکنش سیستم ایمنی بدن را متعادل سازند تا واکنش ایمنی موثر عرضه شود اما آن قدر خشن نباشد که به بدن میزبان صدمه برساند.
باکتری های روده می توانند هم در مقابل ویروس های آلاینده روده و همینطور ویروس هایی که ریه ها را آلوده می کنند، واکنش موثری عرضه کنند. باکتری های مفید روده، این کار را به سفارش سلول های ایمنی انجام می دهند تا پروتئین های ضد ویروس تولید کنند که نهایتا عفونت های ویروسی را از بین می برند. شخصی که بدن او فاقد این باکتری های مفید باشد، نمی تواند واکنش ایمنی قوی نسبت به ویروس های مهاجم نشان دهد؛ در نتیجه عفونت ها شناسایی نمی شوند و به سلامتی صدمه می رسانند.
شیوع کووید-۱۹، خیلی از پژوهشگران را به بررسی نقش میکروب ها و باکتری های روده برای تقویت واکنش ایمنی بدن در مقابل کروناویروس سوق داده است.
بعضی از پژوهش ها، باکتری های خاصی را در روده افراد مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی کرده اند که می توانند به پژوهشگران در پیشبینی شدت این بیماری کمک کنند.
بعضی از باکتری های روده می توانند به سلول های ایمنی کمک کنند تا به صورت کامل فعال شوند. پژوهشگران تلاش دارند این باکتری ها را در نمونه های مدفوع، بزاق و خون بیماران شناسایی کنند و اطلاعات بیشتری در مورد آنها به دست بیاورند.

میکروب ها و بیماری های مزمن
افرادی که به بیماری های مزمن مانند دیابت نوع دو، اضافه وزن و بیماری های قلبی-عروقی مبتلا هستند، سیستم ایمنی بیش فعالی دارند که نمی تواند محرک مضر و بی ضرر را تشخیص دهد و با یک میکروبیوم روده تغییریافته مرتبط می باشد.
میکروبیوم روده در این بیماری های مزمن، فاقد باکتری فعال کننده سلول های ایمنی بدن است. این تغییرات، در میکروبیوم روده افرادی که رژیم غذایی ضعیفی دارند و یا افراد مسن دیده می شود.
خیلی از پژوهش ها، بر ایجاد یک سیستم ایمنی متعادل تمرکز دارند که می تواند با عفونت های ویروسی و باکتریایی تهدیدکننده روبرو شود.

منبع:

1400/01/10
23:28:49
5.0 / 5
1179
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد