بالگرد نبوغ روی سطح مریخ قرار گرفت

بالگرد نبوغ روی سطح مریخ قرار گرفت

اسمارت کاور: آژانس فضایی ناسا در روز یکشنبه 4 آوریل(15 فروردین) اعلام نمود که بالگردˮنبوغˮ بر روی سطح سیاره ی سرخ قرار گرفته است و از فضاپیمای مادر یعنی مریخ نورد ˮاستقامتˮ جدا شده است. این بالگرد تنها یک هفته با پرواز فاصله دارد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مقامات آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادینا، کالیفرنیا در توییتی اعلام کردند: بالگرد مریخی "نبوغ" با موفقیت روی سطح قرار گرفت و سفر ۴۷۱ میلیون کیلومتری آن سوار بر مریخ نورد استقامت با جدا شدن از شکم سطح نورد و فرود از ارتفاع ۱۰ سانتی متری بر روی سطح سیاره ی سرخ امروز به پایان رسید.
"نبوغ" که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می کند و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش در طول شب های سخت مریخ دارد. تا امروز "نبوغ" به شکم مریخ نورد استقامت متصل بود و برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش از انرژی هسته ای استقامت استفاده می کرد.
حالا این بالگرد از یک باتری داخلی برای تامین انرژی یک گرمگن مهم استفاده می نماید.
باب بالارم(Bob Balaram)، مهندس ارشد پروژه ی "نبوغ" می گوید: این گرمگن می تواند دمای بخش های داخلی بالگرد را در حدود ۴۵ درجه ی فارنهایت( هفت درجه ی سانتی گراد) نگه دارد در صورتیکه دمای شب های مریخ می تواند به منفی ۱۳۰ درجه ی فارنهایت(منفی ۹۰ درجه ی سانتی گراد) برسد. این دستگاه به آسانی از اجزای اصلی بالگرد مانند باتری آن و تعدادی از تجهیزات حساس الکترونیکی در مقابل سرمای شدید محافظت می کند.
مقامات ناسا اعلام نمودند که انتظار می رود نبوغ نخستین پرواز خودرا در روز ۱۱ آوریل( ۲۲ فروردین) به انجام برساند و داده های آن در تاریخ ۱۲ آوریل به زمین می رسد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین هواپیمای ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ دو دوربین به همراه دارد که اطلاعات پروازش را ثبت می کنند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استفامت نیز مشاهده خواهد شد.
اگر همه چیز درست جلو برود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه ی جزرو انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از ۵ متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
قبل از انجام نخستین پرواز و روشن کردن چهار تیغه ی بالگرد که ۲۵۳۷ دور در دقیقه می چرخند، ناسا چندین آزمایش دیگر انجام خواهد داد. قبل از شروع پرواز بالگرد نبوغ، مریخ نورد استقامت در فاصله ی امن ۱۶.۵ فوتی (۵ متری) از آن قرار خواهد گرفت.
اما قبل از آن بالگرد "نبوغ" باید شب سرد مریخ را پشت سر بگذارد. باتری این بالگرد انرژی گرمکن آنرا تامین خواهدنمود تا دمای ثابت ۵ درجه ی سانتی گراد را حفظ کند.
بالارام در روز جمعه نوشت: گروه پشتیبانی بالگرد "نبوغ" با نگرانی منتظرند تا در روز آینده خبرهایی از نبوغ به دست آورند. آیا توانسته شب را در مریخ سر کند؟ آیا صفحه های خورشیدی طبق انتطار کار می کنند؟
بالارام اضافه کرد: اعضای گروه با دقت دما و باتری "نبوغ" را در طول هفته ی آینده بررسی می کنند تا مطمئن شوند که این بالگرد سالم می باشد. اگر همه چیز به درستی پیش رود این بالگرد وارد مرحله ی آزمایش سایر تجهیزات و تیغه هایش می شود.
منبع:

1400/01/15
23:51:42
5.0 / 5
1140
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد