درمان دیابت با كپسول هوشمند

درمان دیابت با كپسول هوشمند

به گزارش اسمارت کاور خراسان رضوی تزریق روزانه انسولین برای صدها میلیون نفر مبتلابه دیابت دردسرساز است و بلعیدن یک قرص خوراکی روشی بسیار آسان تر به حساب می آید و الان محققان دانشگاه نیویورک ابوظبی (NYU) متد جدیدی برای قرار دادن انسولین در کپسول هایی بوجود آورده اند که می تواند از راه معده به جریان خون منتقل و در زمان نیاز در بدن آزاد شود.


به نقل از اریک نیوز، بیماری دیابت با سطوح متناقض انسولین، هورمون تنظیم کننده سطح گلوکز در خون، شناسایی و به صورت معمول این بیماری با تزریق های زیر جلدی منظم از انسولین کنترل می شود، اما امکان دارد استفاده از انسولین برای خود بیماران دشوار باشد و سبب شود بعضی از افراد از میزان دوز دارو مورد نیاز مصرفی صرف نظر کنند.
روشی مناسب در این مورد استفاده از قرص انسولین است که متاسفانه توسعه این نوع سیستم بسیار مشکل است. انسولین یک مولکول شکننده است که پیش از اینکه درمان جادویی داشته باشد، به سرعت در معده تجزیه می شود. ازاین رو بیشتر چالش دانشمندان یافتن راه هایی برای بسته بندی انسولین است تا به حدی زنده بماند که بتواند در دیواره روده نفوذ کند و وارد جریان خون شود.
هم اکنون، محققان در NYU ابوظبی سیستمی ایجاد کردند که این کار را انجام می دهد. این گروه آنچه را که نانوذرات چارچوب آلی پیوند خوراکی وابسته به ایمن (nCOF) نامیدند در کپسول ایجاد کردند. در این کپسول ها با کمک صفحات نانو از انسولین در مقابل محیط نامساعد معده محافظت و سپس از راه روده به جریان خون راه پیدا می کنند.
هنگامی که nCOF ها در خون قرار بگیرند، می توانند به صورت خودکار سطح انسولین بیمار را کنترل کرده و فقط در صورت نیاز دارو را آزاد کنند. مکانیزم موجود در آن کاملا هوشمندانه است. گلوکز یک مولکول کوچک است که در منافذ موجود در nCOF گنجانده می شود و با افزایش سطح گلوکز به ذرات نانو فشار وارد می شود، جایی که انسولین در آن موجود است. این روش از راه دیگری هم موثر واقع شده است؛ با کاهش باردیگر سطح گلوکز خون، ترشح انسولین آن هم کند می شود.
فرح بنیتو، محقق اصلی این تحقیق می گوید: «این روش بر موانع موجود در استفاده از قرص های حاوی انسولین غلبه کرده و با استفاده از نانوذرات nCOF مملو از انسولین توانستیم از آنها در مقابل محیط معده دفاع و همینطور نسبت به افزایش گلوکز هم واکنش ایجاد نماییم. این فناوری واکنش سریع به افزایش قند در خون هم می باشد و از مصرف بیش از اندازه انسولین هم جلوگیری می کند و به صورت قابل ملاحظه ای سبب بهبود رفاه بیماران دیابتی می شود.»
در آزمایش های انجام شده روی موش های دیابتی، مشخص شد که nCOFs ظرف دو ساعت بعد از بلعیدن نانوذرات، سطح گلوکز خون موش ها را به حد طبیعی برمی گرداند.
روش های دیگر تحویل انسولین خوراکی در حال توسعه است، دو روش Oramed و HDV-I قبلا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده اند اما همچنان روش میکروسوزن هایی که مستقیما انسولین را به دیواره روده تزریق می کنند، مسیر منحصر به فردتری طی می کنند.
این گروه اظهار نمود: سیستم جدید nCOF چند مزیت دارد؛ انسولین نه تنها با موفقیت از راه مسیر دستگاه گوارش حفظ می شود، بلکه نخستین موردی است که می تواند افزایش قند خون را هدف قرار دهد. بعلاوه، نانوذرات ظرفیت بالایی برای ذخیره انسولین دارند که حدود ۶۵ درصد وزن آنهاست.
مطمئنا جهت بررسی اینکه آیا این منافع به انسان منتقل می شود، کار بیشتری لازم خواهد بود. اما با این وجود یک پیشرفت امیدوارکننده به حساب می آید.
نتایج این تحقیق در مجله Chemical Science انتشار یافته است.1400/01/20
12:53:21
5.0 / 5
1221
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد