در راستای ارتقا سطح كیفی خدمات آزمایشگاهی؛

۱۰ استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد

۱۰ استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود که شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی توانست در سال قبل 10 استاندارد جدید در حوزه آزمایشگاه را تدوین کند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، سال قبل با تلاش شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۱۰ استاندارد جدید در این عرصه تدوین شد.
یکی از رسالت های مهم شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداردسازی کارهای آزمایشگاهی است. شبکه تلاش می کند تا از روش های مختلف مانند پشتیبانی از آزمایشگاه ها در زمینه کالیبراسیون تجهیزات، استقرار استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵، آموزش مدیران، ارتقای کیفیت خدمات و تدوین استانداردها این مساله را محقق کند. در حقیقت انجام آزمون در آزمایشگاه ها برمبنای روش های درست و صحه گذاری شده و برمبنای استاندارد، سبب اطمینان از نتایج و افزایش اثربخشی آن می شود.
سال گذشته شبکه آزمایشگاهی ۲۵ عنوان استاندارد را بمنظور تدوین به سازمان استاندارد پیشنهاد نمود که از این میان، ۱۰ مورد برای تدوین بعنوان استاندارد ملی پذیرفته شد. این استانداردها در زمینه روش انجام آزمون است و در کمیته های مختلف صنایع شیمیایی، فلزشناسی، آب و آبفا، اندازه شناسی و مهندسی پزشکی، مطرح و بررسی شدند.
در حال حاضر، مراحل تدوین ۹ استاندارد بطور کامل به انتها رسیده و در مرحله دریافت شماره ملی هستند. «تعیین مساحت سطح ویژه پودرهای فلزی به روش جذب سطحی فیزیکی»، «روش آزمون مساحت سطح کاتالیست و حامل های کاتالیست»، «راهنمای تصحیح اثرات بین عنصری در آنالیز طیف سنجی پرتو ایکس» و «راهنمای آنالیز عنصری با طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس بر طبق تفکیک طول موج»، برخی از این استانداردها است.
شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با تشکیل کارگروه های تخصصی تلاش نموده است زمینه به اشتراک گذاری دانش و تجربه کارشناسان و متخصصان آزمایشگاهی کشور را فراهم آورد. اعضای این کارگروه ها از کارشناسان آزمایشگاه های مختلف از سراسر کشور هستند. یکی از کارهای تخصصی این کارگروه ها، تدوین استانداردهای ملی دستگاهی و روش های انجام آزمون است.

1400/01/22
13:18:31
5.0 / 5
1140
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد