قهرمانان پنهان نجات دهنده طبیعت!

قهرمانان پنهان نجات دهنده طبیعت!

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که تعدادی از گونه های گیاه یا حشرات می توانند نقش مهمی در مقابله با عواقب تغییرات اقلیمی داشته باشند و طبیعت را نجات دهند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه کلرادو بولدر، پژوهش جدید "دانشگاه کلرادو بولدر"(CU Boulder) آمریکا نشان میدهد که یک مگس خانگی، بومادران زردرنگ و سایر گیاهان، نقش مهمی در حفظ تنوع زیستی ایفا می کنند و همین طور ممکنست مانعی در مقابل تاثیرات ناشی از تغییرات اقلیمی باشند.
یافته های این پژوهش، بینش های ارزشمندی را برای اولویت بندی حفاظت از گونه هایی که به قدرت جوامع زیستی کمک می کنند، ارائه می دهد.
"جولیان رساسکو"(Julian Resasco)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: خیلی از اوقات، تلاش هایی برای محافظت از گونه های نادر صورت می گیرند اما گونه های متداول نیز بیشتر مواقع رو به نابودی هستند و در معرض انقراض قرار دارند. این مساله می تواند عواقب بسیاری برای حفظ تنوع زیستی به همراه داشته باشد.
گونه هایی که با عنوان "Generalist" شناخته می شوند، با خیلی از گونه های دیگر در تعامل قرار دارند. برای نمونه می توان به یک زنبور عسل اشاره نمود که از گونه های متفاوت گل بازدید می کند یا بالعکس، گلی که مورد بازدید خیلی از گونه های زنبور عسل قرار می گیرد.
خرزنبوریان، از گونه های شناخته شده generalist هستند که سال ها مورد تحسین قرار داشته اند اما قهرمانان دیگری نیز در این میان وجود دارند که اغلب با بی احترامی از آنها یاد می شود. این قهرمانان، مگس ها هستند. بگفته رساسکو، تعدادی از مگس ها، متداول ترین بازدیدکنندگان گل ها هستند و از گل های متفاوتی بازدید می کنند.
گیاه بومادران که ساکنان کلرادو ممکنست آنها را بشناسند، گونه هایی هستند که علاقمندان به گل های وحشی، در تابستان به دنبال آنها می گردند و شاید زیاد معروف نباشند اما این پژوهش نشان میدهد که بومادران، نقش مهمی در پایداری اکولوژیکی مرغزارهای محل رشد خود بر عهده دارند.
مدت هاست که متخصصان بوم شناسی، تعامل میان گیاهان و اینگونه ها را مورد بررسی قرار داده اند. بررسی های پیشین پژوهشگران نشان میدهد که گونه های generalist، بارها در نواحی متفاوت و در فصول گرم سال یا طی چندین سال یافت می شوند. آنچه این پژوهش نشان می دهد، این است که این موجودات طی سالیان متمادی می توانند پایدار بمانند و نجات دهنده جوامع خود باشند.
رساسکو اظهار داشت: از آنجائیکه خیلی از گونه ها بر این موجودات تکیه دارند، داشتن یک جمعیت سالم از آنها، به حفاظت از گیاهان و گونه هایی که کمتر در معرض انقراض محلی قرار دارند، کمک می کنند. ممکنست که این پایداری، برای محافظت در مقابل افزایش تغییرات نابرابر ناشی از شرایط اقلیمی نیز موثر باشد.
این پژوهش، در مجله "Ecology" به چاپ رسید.1400/01/31
14:17:16
5.0 / 5
1692
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد