بیماری های مغزی، قبل از تولد جنین قابل پیشگیری می باشند

بیماری های مغزی، قبل از تولد جنین قابل پیشگیری می باشند

به گزارش اسمارت کاور در مطالعات جدید آزمایشگاهی بر روی موش ها، ارتباط مستقیمی بین کمبود اکسیژن درون رحم در هنگام جنینی و اختلال در عملکرد حافظه در سنین بزرگسالی کشف شده است که میتوان با استفاده از مکمل های آنتی اکسیدان در طول حاملگی از آن پیشگیری کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، کمبود اکسیژن درون رحم که به نام "هیپوکسی جنینی مزمن" شناخته می شود یکی از رایج ترین مشکلات در هنگام حاملگی است. جنین در این حالت رشد مناسب نخواهد داشت و این مورد را میتوان در سونوگرافی های مداوم تشخیص داد. عوامل مختلفی در بروز این مشکل نقش دارند همچون فشار خون ناشی از حاملگی (پره اکلامیسی)، عفونت جفت، دیابت حاملگی و یا چاقی مادر.
مطالعات جدید نشان داده است که هیپوکسی جنینی می تواند سبب کاهش تراکم رگ های خونی و همینطور کاهش سلول های عصبی و اتصالات آنها در بخش هایی از مغز جنین شود. هنگامی که جنین به سنین بزرگسالی می رسد توانایی آن در حفظ خاطرات طولانی مدت کاسته می شود و همینطور شواهدی از تسریع روند پیری مغز در این افراد وجود دارد.
پروفسور دینو جیوسانی(Dino Giussani) از دپارتمان فیزیولوژی، رشد وعلوم اعصاب دانشگاه کمبریج که این تحقیقات را رهبری کرده است اظهار داشت: بسیار هیجان انگیز است که بتوانیم تنها با درمان های ساده در دوران حاملگی سلامت مغز جنین را حفظ نماییم.
محققان به موش های دارای هیپوکسی جنینی ویتامین سی بعنوان یک آنتی اکسیدان دادند و دریافتند که سبب سلامت مغز نوزادان موش می شود.
محققان از ویتامین سی استفاده کردند چونکه این ویتامین برای مدت طولانی مورد مصرف بوده و شناخته شده است و آنتی اکسیدان هم هست. با این وجود تنها دوز بالای این دارو موثر بود که می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی در انسان ها شود. حالا تحقیقات بیشتر برای یافتن جایگزینی مناسب برای درمان هیپوکسی جنینی در جریان است.
برای انجام این تحقیق، گروهی از موش های آبستن در محیطی با اکسیژن ۱۳ درصد قرار داده شدند تا گرفتار هیپوکسی جنینی شوند. باقی موش ها هم در محیطی معمولی با اکسیژن ۲۱ درصد قرار گرفتند. به نیمی از موش های هر دو گروه ویتامین سی داده شد. بعد از تولد نوزادان محققان منتظر ماندند تا آنها به چهار ماهگی برسند که سنی معادل بزرگسالی در انسان هاست. سپس آزمایش های گوناگونی جهت بررسی حرکت، اضطراب، یادگیری فضایی و حافظه بر روی آنها انجام دادند.
در نتایج تحقیقات مشخص شد که موش هایی متولد شده از مادران دارای هیپوکسی جنینی در انجام فعالیتهای در ارتباط با حافظه کندتر عمل می کنند و حافظه ی خوبی در یاداوری چیزهای مختلف ندارند. موش هایی که از مادران دارای هیپوکسی که ویتامین سی مصرف کرده بودند متولد شدند عملکردی مشابه موش های طبیعی سالم داشتند.
با بررسی مغز موش ها محققان دریافتند که بخش هیپوکامپ مغز که مسئول تشکیل خاطرات است در موش های تحت تأثیر هیپوکسی جنینی کمتر رشد کرده است.
در تحقیقات دقیق تر محققان دریافتند که هیپوکسی جنینی سبب افزایش تولید گونه هایی از اکسیژن فعال به نام "رادیکال آزاد" در جفت می شود. در شرایط حاملگی سالم، بدن سطح این رادیکال های آزاد را به وسیله ی آنزیم های آنتی اکسیدان داخلی تنظم می کند اما افزایش این رادیکال های آزاد این روند طبیعی را مختل می کند و سبب صدمه به جفت می شود که به آن "استرس اکسیداتیو" گفته می شود. این مورد سبب کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی به جنین در حال رشد می شود.
در این تحقیقات "جفت" در گروهی که ویتامین سی دریافت نکرده بودند عارضه ی "استرس اکسیداتیو" را نشان داد در حالیکه "جفت" گروه دیگر سالم بود.
ازاین رو نتایج از آن حکایت می کند که کاهش اکسیژن در رحم سبب ایجاد "استرس اکسیداتیو" در "جفت" شده و بر روی رشد مغز جنین اثر می گذارد. در نهایت جنین در سنین بزرگسالی مشکلات حافظه خواهد داشت.
ارتباط بین ژن ها و سبک زندگی ما نقش مهمی در ایجاد بیماری در بزرگسالی خواهد داشت. همینطور شواهدی وجود دارد که نشان داده است محیطی که در دوره های حساس رشد جنینی تجربه می نماییم تأثیر مستقیمی بر سلامت ما در طولانی مدت دارد.
مشکلاتی که در دوران جنینی درون رحم برای مغز رخ می دهد می تواند منجر به اختلالاتی چون بیش فعالی تا آلزایمر در سنین بالاتر زندگی شود.
امروزه در علم پزشکی باید به جای تمرکز بر روی درمان بیماری به جلوگیری از آن بپردازیم این مطالعات نشان می دهد که ما می توانیم حتی قبل از تولد از بروز برخی بیماری های مغزی جلوگیری نماییم.
منبع:

1400/02/02
17:58:19
5.0 / 5
1480
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد