انتقال كرونا از انسان به گربه تایید شد

انتقال كرونا از انسان به گربه تایید شد

اسمارت کاور: یک مطالعه جدید تأیید کرده است که ما انسان ها می توانیم گربه ها را به کووید-19 آلوده نماییم، اما هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که این اتفاق بر عکس هم می تواند رخ دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید انتقال ویروس کووید-۱۹ از انسان به گربه ها را تأیید کرده است. این مطالعه قوی ترین شواهد بالینی را تا حالا در مورد انتقال کووید-۱۹ بین این دو گونه ارائه می دهد.
این مطالعه جدید با تاکید بر گزارش هایی از سال ۲۰۲۰ به بررسی جزییات احتمال انتقال ویروس بین گربه های خانگی و صاحبان آنها پرداخت و بنظر می رسد انتقال ویروس فقط یک طرفه یعنی از انسان به گربه انجام می شود.
این مطالعه دو گربه خانگی مبتلا به بیماری تنفسی را بررسی کرد که بعدا ثابت شد مبتلا به کرونا هستند.
تیم تحقیقاتی با بهره گیری از تجزیه و تحلیل ژنومی توانست نشان دهد که این سویه ویروسی هیچ "جهش مخصوص گربه" ندارد و بدین سبب می تواند فقط از انسان ناشی شده باشد. بطور خاص، ساختار ژنتیکی ویروس موجود در بدن این گربه ها بسیار شبیه به گونه رایج در انگلیس بود.
"مارگارت هوسی" نویسنده اصلی این مطالعه توضیح داد: این یافته ها نشان میدهد که انتقال کووید-۱۹ از انسان به گربه طی همه گیری این بیماری در انگلیس اتفاق افتاده است و گربه های آلوده به این ویروس، بیماری تنفسی خفیف یا شدید را نشان می دهند.
وی ادامه داد: باتوجه به توانایی ویروس کرونا در آلوده کردن حیوانات خانگی، نظارت بر احتمال انتقال از انسان به گربه، از گربه به گربه و از گربه به انسان مهمست.
پژوهشگران می گویند، هنوز هیچ شواهدی از انتشار ویروس بین گربه ها و انسان ها وجود ندارد. این مطالعه همین طور به بررسی روی حیوانات باغ وحش پرداخته است.
"جیمز وود" از دانشگاه "کمبریج" اظهار داشت: یک مجموعه از شواهد بین المللی در حال رشد است که نشان میدهد انتقال بدون علامت از بیماران انسانی به سگ ها و گربه های خانگی ممکنست بیش از آنچه تا حالا تصور می شد، باشد. نظارت دقیق بر سلامت حیواناتی که با بیماران انسانی در تماس هستند، لازم است و صاحبان آنها باید در صورت امکان سفارش های لازم را انجام دهند و در صورت احساس بیماری از حیوانات خود جدا شوند.
این یافته ها در عین حال که جالب هستند، اما همین طور ممکنست تهدیدی بالقوه برای جهش های بعدی ویروس کرونا در جمعیت حیوانات باشند.
"لارنس یانگ" از دانشگاه "وارویک" می گوید: این مطالعه این احتمال را به وجود می آورد که انواع ویروس ها برای سایر گونه ها همچون گربه ها و سگ ها عفونی تر باشند و احتمالاً می توانند خطر انتقال به انسان را داشته باشند.
این نگرانی دیگر پژوهشگران را بر آن داشته است تا به دنبال روش هایی برای واکسیناسیون ایمن حیوانات در کنار انسان ها باشند.
در ماه مارس سال جاری روسیه نخستین مورد ابتلای رسمی حیوانات به کووید-۱۹ را در جهان اعلام نمود. هم اکنون هیچ برنامه رسمی برای مطالعات مشابه با این مطالعه جدید در انگلیس وجود ندارد، اما متخصصان بر لزوم نظارت بیشتر بر ویروس در حیوانات تاکید می کنند.
"الینور رایلی" متخصص بیماریهای عفونی از دانشگاه "ادینبرو" اظهار داشت: نظارت بر عفونت های کووید-۱۹ در حیوانات خانگی و آزاد از اهمیت حیاتی برخوردار است، برای اینکه آنها مخزنی بالقوه برای ماندگاری ویروس، جهش و انتقال مجدد به جمعیت انسانی هستند.
نتایج این مطالعه جالب توجه است، اما باید توجه داشت که انتقال ویروس از حیوانات خانگی به صاحبان آنها تأیید نشده است و صاحبان حیوانات خانگی نباید بی جهت نگران باشند.
این مطالعه در مجله VetRecord انتشار یافته است.1400/02/07
18:39:52
5.0 / 5
1489
تگها: ساخت , متخصص
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد