استفاده از ضایعات پلاستیك در بتن برای ایجاد محافظت در مقابل تشعشعات هسته ای!

استفاده از ضایعات پلاستیك در بتن برای ایجاد محافظت در مقابل تشعشعات هسته ای!

محققان ضایعات پلاستیکی پودر شده را به بتن افزودند و از این طریق موفق به افزایش ظرفیت محافظت در مقابل تابش اشعه هسته ای شدند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان نسخه پایدارتری از بتن را برای محافظت در مقابل تشعشعات هسته ای با بهره گیری از ضایعات پلاستیکی و سایر مواد بازیافتی به وجود آورده اند.
این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی "باساوشوار"(Basaveshwar) در هند انجام شده است، روش جدیدی را برای بازیافت چندین تن زباله پلاستیکی جمع شده در هر سال یافته است که بیشتر این زباله های پلاستیکی تا حالا روانه دریاها و سبب آلودگی اقیانوس ها می شدند.
طبق اعلام مجمع جهانی اقتصاد، هر ساله ۱۰ میلیون تن زباله پلاستیکی وارد اقیانوس ها می شود.
پژوهشگران این ضایعات پلاستیکی و سایر محصولات جانبی صنعت آهن و فولاد را بازیافت کردند تا نشان دهند چگونه پلیمرهای به دست آمده از ضایعات می تواند بصورت پودر دربیاید و به مواد سبک اما متراکم تبدیل گردد که برای محافظت در مقابل اشعه گاما و نوترون مورد نیاز است.
"سانتوش مالکاپور" نویسنده اصلی این مطالعه و مهندس عمران دانشکده مهندسی "باساوشوار" اظهار داشت: ما می خواستیم بررسی نماییم که آیا از ضایعات پلاستیک می توان برای محافظت در مقابل اشعه نوترون استفاده کرد؟
وی ادامه داد: بتن بعنوان ماده خوبی برای محافظت در مقابل تابش شناخته شده است و در تمام این سال ها بطور متداول در ساخت دیوارهای محافظ استفاده می شود.
پژوهشگران این ضایعات پودر شده پلاستیک را در یک فرمول ساخت بتن که بطور خاص برای محافظت از تشعشعات هسته ای طراحی شده است، وارد کردند.
آنها شن و ماسه ای را که بطور معمول در بتن استفاده می شود، با یک پودر یک دست از ضایعات پلاستیکی جایگزین کردند و سپس محصولات جانبی صنعت آهن و فولاد همچون بقایای سنگ آهن و خاکستر نیز به این فرمول اضافه شدند.
دانشمندان برای آزمایش بتن خود، آنرا تحت تابش اشعه نوترون و گاما قرار دادند و دریافتند که این بتن تزریق شده با پودر ضایعات پلاستیکی انتقال اشعه را بین ۱۵.۷ تا ۲۰.۵ درصد می کاهد.
"مالکاپور" اظهار داشت: راهکارهای زیادی برای بازیافت و استفاده مجدد از ضایعات و پلاستیک های دور ریخته شده وجود دارد. ما با یکی از آنها کار کرده ایم و ثابت کرده ایم که می توانیم از ضایعات پلاستیک برای ساخت سپرهای بتونی در مقابل تشعشعات هسته ای با موفقیت استفاده نمائیم.
تیم دانشکده مهندسی "باساوشوار" می گوید که کارش هنوز تمام نشده است. آنها در مرحله بعدی می خواهند به تحقیق در مورد استفاده از ضایعات پلاستیکی در بتن ادامه دهند و یک فرمول بالقوه برای عایق بندی بهتر در ساختمان ها ایجاد کنند.
این مطالعه در Progress in Nuclear Energy انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/08
22:27:53
5.0 / 5
1073
تگها: بازی , ساخت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد