ابداع اولین پلت فرم جهت بررسی آلزایمر زودرس

ابداع اولین پلت فرم جهت بررسی آلزایمر زودرس

به گزارش اسمارت کاور پژوهشگران آمریکایی با عرضه یک مدل موش مهندسی شده ژنتیکی، اولین پلت فرم را جهت بررسی آلزایمر عرضه کرده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، ارواین، زیست شناسان، یک مدل موش جدید عرضه کرده اند که از نظر ژنتیکی مهندسی شده و برخلاف نمونه های پیشین، مبتنی بر رایج ترین شکل بیماری آلزایمر است. این پیشرفت، نویدبخش گام های جدیدی برای مقابله با آلزایمر است.
باآنکه از سال ۱۹۹۰ تاکنون، بیشتر از ۱۷۰ نوع موش مبتلا به آلزایمر مورد استفاده قرار گرفته اند اما این مدلها، "آلزایمر زودرس" یا "آلزایمر فامیلی"(familial AD) را تقلید می کنند که کمتر از پنج درصد همه موارد مبتلا شدن به آلزایمر را تشکیل می دهد. دانشمندان تا همین اواخر، جهش های موجود در ژن های انسانی با خطر خانوادگی را به ژنوم موش ها وارد می کردند تا موش های مبتلا به این نوع از آلزایمر را عرضه کنند. پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، ارواین" (UCI) تصمیم گرفتند تا با ابداع یک مدل موش جهت بررسی علل آلزایمر زودرس، متد جدیدی را در پیش بگیرند. این مدل جدید معروف به "sporadic AD" علاوه بر این نوع آلزایمر، ۹۵ درصد موارد باقیمانده را هم شامل می شود.
"فرانک لافرلا"(Frank LaFerla)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما باور داشتیم که مدلهای ابداع شده در مورد نوع نادر فامیلی آلزایمر می توانند دلیل ناموفق بودن درمان ها در آزمایش های بالینی باشند. ما تصمیم گرفتیم مدلی را ابداع نماییم که شکل متداول تر آلزایمر فامیلی را نشان دهد.
"دیوید باگلیتو-وارگاس"(David Baglietto-Vargas)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مدلهای کنونی آلزایمر برای کمک به درک بیماری زایی آن پرارزش هستند اما خیلی از این مدلها، تغییرات منحصر به فردی را شامل می شوند که دانشمندان را به برداشت اشتباه از برخی یافته های تجربی سوق داده است.
پژوهشگران به جای این که جهش ها را از ژن هایی با خطر آلزایمر فامیلی به موش ها وارد کنند، مدل جدیدی را با استفاده از مهندسی ژنتیک ابداع کردند تا سه آمینواسید موجود در بدن موش ها را به همتای آنها در بدن انسان نزدیک کنند. نتیجه این کار، ابداع مدلی معروف به "مدل پلتفرم" (platform model) برای آلزایمر زودرس است.
این مدل جدید، شرایط در رابطه با آلزایمر را نشان داده است که صدمه شناسی پیشرفته تری را مشخص می کند. این شرایط، تغییرات ناشی از سن در شناخت، التهاب، حجم مغز و موارد دیگر را در بر دارد که مطابق با تغییرات انسانی است.
"کیم گرین"(Kim Green)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این مدل را میتوان برای درک رخدادهای زودرس در مغز که شاید با آلزایمر مرتبط باشند، به کار برد. ما می توانیم از عوامل محیطی و ژنتیکی استفاده نماییم تا جنبه های افزایش سن را که در آغاز آلزایمر زودرس مهم هستند، مورد بررسی قرار دهیم.
"گرنت مک گرگور"(Grant MacGregor)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: عرضه این مدل موش، یک گام اساسی به سمت مدل سازی آلزایمر زودرس به همراه خصوصیت های بارز آن به حساب می آید.
نتیجه گیری در مورد آلزایمر زودرس و تغییرات ژنتیکی وابسته به آن، زمان زیادی خواهد برد اما نتایج این پژوهش نشان می دهند که ما در راه درستی قرار گرفته ایم و امکان دارد که رویکرد ما مثمر ثمر باشد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/09
20:45:10
5.0 / 5
1043
تگها: سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد