نگاه هابل به یك سیاره فراخورشیدی

نگاه هابل به یك سیاره فراخورشیدی

اسمارت کاور: سیاره ای به اندازه مشتری که هنوز در حال شکل گیری است و تصویر آن توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا ثبت شده است به منجمان فرصتی برای مشاهده مواد سقوط کرده بر روی یک سیاره را می دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، سیاره فراخورشیدی به نام" PDS ۷۰b" در فاصله ۳۷۰ سال نوری از زمین و در صورت فلکی قنطورس قرار دارد. این سیاره فراخورشیدی به دور ستاره کوتوله نارنجی PDS ۷۰ می چرخد. مشخص شده که این ستاره کوتوله نارنجی دارای دو سیاره فعال در داخل قرص عظیمی از غبار و گاز که ستاره را محاصره می کند، است.
"ییفان ژو"(Yifan Zhou) از دانشگاه تگزاس در آستین اظهار داشت: این سیستم بسیار هیجان انگیز است برای اینکه ما می توانیم شاهد تشکیل یک سیاره باشیم. این جوان ترین سیاره واقعی است که هابل تا حالا بطور مستقیم از آن تصویر برداری کرده است. این سیاره در پنج میلیون سال ابتدای جوانی خود در حال جمع آوری مواد و ایجاد جرم است. مشاهدات هابل به ما این امکان را می دهد که سرعت ایجاد جرم در این سیاره را ارزیابی نماییم.
ستاره شناسان با بهره گیری از مشاهدات فرابنفش قادر به اندازه گیری مستقیم میزان رشد جرم این سیاره بودند. اندازه گیری ها نشان میدهد که این سیاره در انتهای روند تشکیل خود قرار دارد.
این سیستم سیاره ای یک قرص اولیه گاز و گرد و غبار است که انرژی لازم را برای تغذیه رشد سیارات در کل سیستم فراهم می آورد. دانشمندان متذکر شدند که خطوط میدان مغناطیسی از قرص سیاره ای آن جو سیاره فراخورشیدی گسترش یافته و مواد مایع را روی سطح سیاره پخش می کنند. این مشاهدات همین طور بینش مفصلی درباره چگونگی رشد یک سیاره غول پیکر ارائه داد.
منبع:

1400/02/12
13:30:31
5.0 / 5
1034
تگها: سیستم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد