بررسی روش یك آنتی بیوتیك در نابودی باكتری ها

بررسی روش یك آنتی بیوتیك در نابودی باكتری ها

اسمارت کاور بررسی روش یک آنتی بیوتیک در نابودی باکتری ها


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، در مطالعه ای که به تازگی توسط محققان "امپریال کالج لندن" و "دانشگاه تگزاس" انجام شده است، محققان نشان دادند که چگونه آنتی بیوتیک کولیستین باکتری ها را از بین می برد.
آنها گفتند همانند زمانی که ما با استفاده از یک سوزن، بادکنک را می ترکانیم، آنتی بیوتیک کولیستین هم سوراخ هایی را در باکتری ها بوجود می آورد و سبب می شود مثل بادکنک بترکنند.
علاوه بر این، دانشمندان همینطور راهی برای موثرتر کردن این آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ها کشف کردند. ابرباکتری ها دارای دو پوسته به نام غشا هستند که کولیستین هر دو غشا را سوراخ کرده و باکتری ها را از بین می برد.
کولیستین با هدف قرار دادن یک ماده شیمیایی به نام لیپوپلی ساکارید(LPS) به غشای خارجی صدمه می رساند اما تابحال مشخص نبود که چگونه غشا داخلی سوراخ می شود اما دانشمندان دریافتند که کولیستین لیپوپلی ساکارید را در غشای داخلی(حتی اگر مقدار کمی از آن در آنجا وجود داشته باشد) هم مورد هدف قرار می دهد.


دکتر "اندرو ادواردز"(Andrew Edwards) از دانشکده بیماری های عفونی امپریال کالج لندن اظهار داشت: واضح است که کولیستین به هر دو غشا به یک شکل صدمه می رساند اما همیشه تصور می شد که کولیستین به طرق مختلف به دو غشا صدمه می رساند. لیپوپلی ساکارید در غشای داخلی بسیار کمی است که به نظر می رسید مورد هدف قرار دادن آن ممکن نیست. با این وجود با آزمایشات ما توانستیم نشان دهیم که کولیستین هر دو غشای باکتری را به یک روش سوراخ می کند و این سبب از بین رفتن ابرباکتری می شود.
دانشمندان برای یافتن روش هایی برای موثرتر کردن کولیستین، روی باکتری معروف به "سودوموناس آئروژینوزا" متمرکز شدند. آنها دریافتند که یک آنتی بیوتیک آزمایشی جدید به نام مورپاوادین(murepavadin)، ​​باعث تجمع لیپوپلی ساکارید در پوست داخلی این باکتری می شود که این امر سوراخ کردن و از بین بردن باکتری را برای کولیستین بسیار آسان تر می کند.
دانشمندان گفتند: از آنجائیکه مورپاوادین یک آنتی بیوتیک آزمایشی است هنوز نمی توان از آن به صورت معمول در بیماران بهره برد اما آزمایشات بالینی آن بزودی آغاز خواهد شد. اگر این آزمایشات موفقیت آمیز باشد، امکان دارد دانشمندان از ترکیب مورپاوادین و کولیستین برای ایجاد یک درمان قوی برای طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی استفاده کنند.
منبع:

1400/02/18
22:43:52
5.0 / 5
1305
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد