كدام داروهای گیاهی و مكمل ها در كاهش وزن تاثیر دارند؟

كدام داروهای گیاهی و مكمل ها در كاهش وزن تاثیر دارند؟

اسمارت کاور: خراسان رضوی نخستین بررسی جهانی داروهای مکمل (مکمل های گیاهی و غذایی) کاهش وزن طی 16 سال با تلفیقی از 121 آزمایش کنترل شده با دارونما ازجمله بررسی نزدیک به 10 هزار بزرگسال نشان میدهد که استفاده از این مواد برمبنای شواهد موجود قانع کننده نیست.


به نقل از یورکالرت، یافته های دو مطالعه که در کنگره اروپایی در مورد چاقی (ECO) امسال برگزار شد، نشان می دهد، بااینکه تعدادی از مکمل های گیاهی و غذایی از نظر آماری کاهش وزن بیشتری نسبت به دارونما نشان می دهند، اما برای سلامتی مفید نیستند و پژوهشگران می گویند: برای ایمنی طولانی مدت آنها تحقیقات بیشتری لازم است.
اریکا بسل، محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه سیدنی استرالیا اظهار نمود: «مکمل های گیاهی و غذایی که برای کاهش وزن تبلیغ می شوند، بسیار محبوب هستند اما بر خلاف داروها شواهد بالینی برای ایمنی و اثربخشی آنها پیش از ورود به بازار لازم نیست. ارزیابی دقیق ما از بهترین شواهد موجود نشان میدهد که شواهد کافی برای سفارش این مکمل ها برای کاهش وزن وجود ندارد. حتی اگر بیشتر مکمل ها برای مصرف کوتاه مدت ایمن به نظر برسند اما از نظر بالینی برای کاهش وزن مناسب نیستند.»
پژوهشگران در مورد مکمل های کاملا گیاهی یا تلفیقی از گیاهان بعنوان ماده فعال و مکمل های غذایی حاوی ترکیبات جدا شده طبیعی از گیاهان و محصولات حیوانی مانند الیاف، چربی ها، پروتئین ها و آنتی اکسیدان ها که می توان بصورت قرص، پودر و مایعات خریداری کرد، گزارش هایی ارائه کردند.
بین سالهای ۱۹۹۶ و ۲۰۰۶، ۱۰۰۰ مکمل غذایی روزانه برای کاهش وزن در لیست کالاهای درمانی استرالیا بدون ارزیابی اثربخشی آنها ثبت شده است. مکمل ها توسط حامیان مالی (که کالاهایی را وارد، صادر یا تولید می کنند) بدون تایید ادعاهای تاثیرگذاری آنها به افراد فروخته و به بازار عرضه می شوند. سالانه فقط ۲۰درصد از داروهای لیست جدید مورد بررسی قرار می گیرند تا مطمئن شوند که اهداف موردنظر را برآورده می کنند. در برخی از کشورها، تنها نیاز این است که مکمل ها حاوی مقادیر قابل قبولی از محصولات غیر دارویی باشند.
تخمین ها حاکی از آنست که ۱۵درصد از آمریکایی هایی که اهتمام در کاهش وزن دارند، مکمل کاهش وزن را که ۴۱ میلیارد دلار صنعت جهانی در سال ۲۰۲۰ بود را امتحان کرده اند. باوجود محبوبیت بیش از پیش ۱۶ سال از آخرین بررسی ادبیات علمی در مورد همه مکمل های گیاهی و غذایی می گذرد.
داروهای گیاهی برای کاهش وزن موثر نیستند
پژوهشگران استرالیایی برای ارائه شواهد بیشتر، بازبینی اصولی بر روی تمام آزمایش های تصادفی با مقایسه اثر مکمل های گیاهی با دارونما بر کاهش وزن تا اگوست ۲۰۱۸ انجام دادند. داده های ۵۴ مطالعه شامل ۴۳۳۱ بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاقی سالم در سن ۱۶ سال یا بیشتر مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت. در این تحقیق کاهش وزن حداقل ۲.۵ کیلوگرم (۵.۵ پوند) از نظر بالینی مدلول دار در نظر گرفته شد. همین طور طراحی مطالعه، گزارش و ارزش بالینی را بررسی کردند.
مکمل های گیاهی موجود در تجزیه و تحلیل شامل چای سبز، گارسینیا کامبوجیا و جوزالجنان یا منگوستن هندی (میوه های گرمسیری)، لوبیای سفید، افدرا (محرکی که متابولیسم را افزایش می دهد)، انبه آفریقایی، چای گیاهی یربامیت، انگور قرمز (که معمولا در طب سنتی هند استفاده می شود)، ریشه شیرین بیان و گل مندی بود.
تجزیه وتحلیل نشان داد که تنها یک عامل منفرد، لوبیای سفید از نظر آماری اما نه از نظر بالینی، کاهش وزن بیشتری نسبت به دارونما دارد (منفی ۱.۶۱کیلوگرم، ۳.۵Ibs).
علاوه بر این، تعدادی از ترکیبات انبه آفریقایی، انگور، گل مندی و جوزالجنان نتایج امیدوارکننده ای را نشان دادند اما در کمتر از سه آزمایش و اغلب با روش تحقیق یا گزارش ضعیف مورد بررسی قرار گرفتند و یافته ها باید با احتیاط تفسیر شوند.


مکمل های غذایی برای کاهش وزن موثر نیستند
یک بررسی اصولی جدید تا دسامبر ۲۰۱۹ و ۶۷ آزمایش تصادفی نتایج اثر مکمل های غذایی حاوی ترکیبات جدا شده طبیعی با دارونما برای کاهش وزن در ۵۱۹۴ فرد سالم دارای اضافه وزن یا چاق (۱۶ سال یا بیشتر) را مقایسه کرد.
مکمل های غذایی موجود در تجزیه وتحلیل شامل کیتوزان (قندی پیچیده از لایه های سخت خارجی خرچنگ دریایی، خرچنگ و میگو که ادعا می شود از جذب چربی یا کربوهیدرات جلوگیری می کند)، گلوکومانان (یک فیبر محلول که موجب احساس سیری می شود)، فروکتان ها (کربوهیدرات متشکل از زنجیره های فروکتوز) و اسید لینولئیک مزدوج (که ادعا می شودترکیب بدن را با کاهش چربی تغییر می دهد) بودند.
نتایج تجزیه وتحلیل نشان داد که کیتوزان (منفی ۱.۸۴ کیلوگرم)، گلوکومنان (منفی ۱.۲۷ کیلوگرم) و اسید لینولئیک مزدوج (منفی ۱.۰۸ کیلوگرم) از نظر آماری اما نه از نظر بالینی کاهش مدلول داری نسبت به دارونما دارند.
تعدادی از مکمل های غذایی ازجمله سلولز اصلاح شده (به گفته پژوهشگران، فیبر نخی که در معده توسعه می یابد تا احساس سیری ایجاد کند) و عصاره آب پرتقال خونی نتایج امیدوار کننده ای را نشان میدهد اما فقط در یک آزمایش مورد بررسی قرار گرفت و پیش از سفارش آنها برای کاهش وزن به شواهد بیشتری احتیاج است.
بسل می گوید: «مکمل های گیاهی و غذایی ممکنست بعنوان یک چاره سریع برای مشکلات وزن به نظر برسد، اما مردم باید آگاه باشند که ما واقعا در مورد آنها اطلاعات زیادی نداریم. مطالعات بسیار کمی باکیفیت بالا در مورد برخی مکمل ها و با داده های کمی در مورد اثربخشی طولانی مدت انجام شده است. علاوه بر این، خیلی از آزمایش های کوچک و طراحی ضعیفی دارند و تعدادی از ترکیب مکمل های مورد بررسی را گزارش نمی دهند. رشد زیاد در این صنعت و محبوبیت این محصولات فوریت انجام مطالعات دقیق تر را برای اطمینان منطقی از ایمنی و اثربخشی آنها در کاهش وزن بیان می کنند. »
منبع:

1400/02/21
22:04:38
5.0 / 5
1457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد