پروتئین خوشه ای كلید ساخت واكسن برای انواع جدید كروناویروس

پروتئین خوشه ای كلید ساخت واكسن برای انواع جدید كروناویروس

یک پژوهشگر آمریکایی باور دارد که کلید ساخت واکسن برای انواع جدید کووید-19، در پروتئین خوشه ای کروناویروس نهفته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، انواع جدید کروناویروس، به ضرورت ارائه گزینه های بیشتر واکسن در سال های آتی منجر می شوند. یک پژوهشگر حوزه علوم پزشکی در "دانشگاه ایالتی آیووا"(Iowa State University) باور دارد که کلید این پیشرفت در نحوه اتصال ویروس به سلول های انسان است.
"مایکل چو"(Michael Cho)، استاد علوم پزشکی دانشگاه ایالتی آیووا، به بررسی چگونگی ابداع واکسن های کووید-۱۹ پرداخته است که دامنه اتصال گیرنده های کروناویروس یا قسمتی از ویروس را که به گیرنده سلولی میزبان موسوم به "ACE2" متصل می شود، هدف قرار می دهد. این پروسه اتصال، به ویروس امکان می دهد تا به سلول های میزبان برسد و به عفونت منجر شود.
پادتن های تولیدشده توسط واکسن های آزمایشی، به دامنه اتصال ویروس یا "RBD" آن حمله می کنند. RBD، قسمتی از پروتئین خوشه ای ویروس می باشد که به سلول های میزبان متصل می شود تا عفونت را شروع کند. چو، پروتئین خوشه ای را به یک کلید تشبیه می کند. RBD نیز قسمتی از این کلید است که وارد قفل می شود.
چو اظهار داشت: پروتئین خوشه ای، کلیدی است که قفل را باز می کند و RBD، قسمتی از کلید است که شیارهای و برآمدگی هایی دارد. اگر پادتن ها به RBD حمله کنند، کلید دیگر کار نمی کند و در قفل می ماند؛ بدین ترتیب از مبتلاشدن به این بیماری پیشگیری می شود. ما نیاز نداریم پادتن هایی مقابل کل پروتئین خوشه ای بسازیم که ساخت آنها دشوارتر است. ما می توانیم بر قسمتی از RBD تمرکز نماییم.
این روش، با روش سه واکسنی که هم اکنون در آمریکا برای مقابله با کووید-۱۹ در دسترس هستند، متفاوت است. واکسن های آران ای پیامرسان که شرکت های "فایزر"(Pfizer) و "مدرنا"(Moderna) آنها را تولید می کنند، مجموعه ای از دستورالعمل ها را ارائه می دهند که به سیستم ایمنی می آموزند چگونه در مورد پروتئین خوشه ای عمل کند تا به ایجاد واکنش ایمنی منجر شود. واکسن "جانسون و جانسون"(Johnson & Johnson)، بعنوان یک واکسن ناقل ویروس شناخته می شود که نسخه اصلاح شده ای از یک ویروس متفاوت را به کار می گیرد.
چو و همکارانش، آزمایش های متمرکز بر RBD را روی موش ها انجام دادند و توانستند طی سه تزریق، واکنش پادتن را در آنها ایجاد کنند. این پژوهش نشان داد که یک یا دو تزریق کافی است.
چو و همکارانش قصد دارند این روش را در آزمایش های انسانی نیز مورد بررسی قرار دهند.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Immunology" به چاپ رسید.1400/02/22
10:08:11
5.0 / 5
1365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد