آیا استقامت با خود میكروب به مریخ برده است؟

آیا استقامت با خود میكروب به مریخ برده است؟

ناسا می خواهد در دهه ی ۲۰۳۰ میلادی نخستین انسان را به مریخ بفرستد اما یک دانشمند باور دارد که آین آژانس فضایی گونه هایی از حیات را همراه با مریخ نورد استقامت به سیاره ی سرخ فرستاده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، کریستوفر ماسون(Christopher Mason)، متخصص ژنتیک در دانشکده پزشکی ویل کرنل(Weill Cornell) می گوید: باآنکه ناسا اقدامات زیادی برای پاکسازی میکروب از فضاپیماها و سطح نوردها انجام می دهد اما احتمال زیادی وجود دارد که بعضی از آنها در این سفر زنده مانده باشند.
در همین جهت ماسون "اتاق های تمیز"(اتاق هایی که میزان بسیار کمی آلاینده در آنها وجود دارد) آزمایشگاه پیشرانه ی جت ناسا را مورد بررسی قرار داد و دریافت این تجهیزات می توانند محیطی مناسب برای تکامل میکروب های سرسخت باشند. این ارگانیسم ها می توانند به سطوح فلزی بچسبند و از انفجار تشعشعات جان سالم به در ببرند و در محیط های بسیار سرد رشد کنند.
ماسون در بی بی سی نوشت: امکان دارد ما به صورت تصادفی گونه ای با خود به سیاره ای دیگر ببریم.
ناسا و دانشمندان سراسر جهان به صورت مداوم در حال کار بر روی دستورالعمل ها و نوآوری های جدید هستند که مطمئن شوند هیچ میکروبی فضا را آلوده نمی کند و به خصوص به مریخ نمی رود.
آژانس فضایی آمریکا با دقت زیاد هر سانتی متر از فضاپیما را تمیز می کند. فضاپیماهایی مثل استقامت در محیط های اتاق های تمیز ISO-۵ آزمایشگاه پیشرانه جت ساخته می شوند. این اتاق ها دارای تصفیه هوا هستند و تنها چند 10 ماده ی آلوده کننده در هر متر مربع از آنها وجود دارد.
با این وجود ناممکن است که محیط را کاملا عاری از زیست توده ها کرد.


ماسون و گروهش دی ان ای این موجودات را از اتاق های تمیز خارج کردند و برای درک بهتر آنها را توالی یابی کردند تا بفهمند چه انواعی از میکروب درون این تجهیزات وجود دارد.
ماسون می گوید: تعداد ژن هایی که سبب مقاومت در مقابل اشعه می شود در این ارگانیسم ها افزایش پیدا کرده و آنها می توانند در محیط های سرد رشد کنند.
انتقال آلودگی و میکروب از زمین به سایر سیارات می تواند برای دانشمندانی که به دنبال کشف حیات در سیارات دیگر هستند مشکل ساز شود چونکه امکان دارد این گونه ها بعنوان گونه های حیات در مریخ به زمین آورده شوند و تحقیقات را دهه ها عقب بیاندازند.
ماسون همینطور تصریح کرد که این ارگانیسم ها می توانند ایجاد کلونی هایی در تجهیزات فضانوردان کرده و عملکرد آنها را مختل کنند. با این وجود این میکروب ها امکان دارد بعد از رسیدن به فضا تغییر کنند. گونه های جدیدی در ایستگاه بین المللی فضایی یافت شده که مشابه گونه های "اتاق های تمیز" هستند اما مقاومت بالاتری به تشعشعات دارند.
به نقل از ماسون: در نهایت روزی انسان پا بر مریخ خواهد گذاشت و مجموعه ای از میکروب ها را با خود به مریخ خواهد برد. این میکروب ها می توانند در مریخ سازگار شده، جهش پیدا کرده و تغییر کنند.
این میکروب ها حتی می توانند به بهتر شدن زندگی در مریخ کمک کنند چونکه میتوان ژن های سازگار با محیط را توالی یابی کرد و از آنها برای تحقیقات و درمان در هر دو سیاره بهره برد.
منبع:

1400/02/22
22:31:42
5.0 / 5
1496
تگها: ساخت , متخصص
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد