توسط محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر محقق شد؛

بكارگیری روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی

بكارگیری روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی

پژوهشگران کشور موفق شدند روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی عرضه کنند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محسن قراط دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مونیتورینگ تخلیه جزیی با بهره گیری از سنسورهای فیبر نوری در ترانسفورماتورهای روغنی» اظهار داشت: تخلیه جزیی یک دسته مهم از عیوب ترانسفورماتورهای قدرت است که امروزه روش های مختلفی جهت پایش این عیوب بکار گرفته می شود.
وی اضافه کرد: این پدیده در ترانسفورماتورها موجب بروز مشکلاتی از قبیل خرابی و یا از میان رفتن خاصیت عایقی در قسمتی از تجهیز می شود.
این محقق با تاکید براینکه وقتی که یک ترانسفورماتور ساخته و تحت بهره برداری قرار می گیرد، آشکارسازی این عیوب می تواند بعنوان یک ابزار کارشناسی برای تعیین میزان سالم بودن ترانسفورماتور مورد استفاده قرار گیرد. همین طور شکل گیری خطاهای ناشی از آنها را در ترانسفورماتور می توان پیش بینی نمود.
به گفته وی، بعد از تشخیص تخلیه جزیی، مکان یابی فیزیکی عیب نیز در داخل ترانسفورماتورها از نظر صرفه جویی در وقت و هزینه تعمیرات بسیار حائز اهمیت می باشد. هر چند که مکان یابی دقیق محل تخیله جزیی به سبب ساختمان پیچیده ترانسفورماتورها بسیار مشکل است. دستگاه تولید شده دراین زمینه بسیار مفید بوده است.
قراط افزود: باتوجه به هدف گذاری انجام شده، هدف ها محقق شده است و باید توجه داشت که متاسفانه دستگاه های اندازه گیری اولیه و تجهیزات فیبرنوری همگی دارای تکنولوژی بالا بوده و همگی وابسته به واردات هستیم و باتوجه به قیمت بالای تجهیزات وارداتی، امکان تجاری سازی فراهم نشده است.
وی با تاکید بر این که روش نهایی کاملا توجیه اقتصادی داشته و توانسته است قدم های رو به جلویی دراین زمینه در علم دنیا بوجود آورد، اظهار داشت: نتایج این تحقیق در خیلی از زمینه های مونیتورینگ تجهیزات برقی به کار می آید.
وی اظهار داشت: تجهیز تولید شده در طرح ها و پروژه های صنعتی و ساختمانی جهت مونیتورینگ سلامت ساختار تجهیز قابل استفاده می باشد.
به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر قره پتیان، دکتر حمید لطیفی اعضای هیئت علمی دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و شهید بهشتی هستند.

1400/02/25
10:45:58
5.0 / 5
1026
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد