دانشمندان ژاپنی:

خوك ها می توانند در شرایط اضطراری از طریق روده تنفس كنند!

خوك ها می توانند در شرایط اضطراری از طریق روده تنفس كنند!

به گزارش اسمارت کاور پژوهشگران ژاپنی، ایده اکسیژن رسانی از طریق مقعد را روی خوک ها آزمایش کردند تا شاید راهی برای مقابله با افت اکسیژن خون عرضه کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران ژاپنی، این روش را با موفقیت روی خوک ها آزمایش کردند. پژوهشگران در این پروژه، چهار خوک را بیهوش کردند و با کمک یک ونتیلاتور، سطح پایین تری از اکسیژن را به آنها دادند؛ ازاین رو سطح اکسیژن خون خوک ها افت کرد. هنگامی که مایعات حاوی اکسیژن به دو خوک داده شد، سطح اکسیژن به صورت قابل توجهی بالا رفت. هنگامی که مایع با کمک یک لوله که به واسطه جراحی در راست روده دو خوک دیگر قرار گرفته بود، انتقال یافت، همین صورت گرفت.
"تاکانوری تاکبه"(Takanori Takebe)، پژوهشگر "دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو" (TMDU) و گروهش، این ایده را با تجویز مایعی معروف به "پرفلوئوروکربن"(perfluorocarbon) برای خوک ها، آزمایش کردند. این مایع می تواند سطح بالایی از اکسیژن را نگه دارد. تاکبه اظهار داشت: چنین مایعاتی بعنوان راهی برای تنفس مورد بررسی قرار گرفته اند و پیش تر برای محافظت از ریه نوزادان نارس به کار می رفته اند؛ ازاین رو می توانند جهت استفاده در این روش جدید، غیرسمی باشند.
این سوال برای تاکبه بوجود آمده بود که آیا انسان ها می توانند اکسیژن را از طریق روده جذب کنند. این موضوعی است که در بعضی از ماهی های آب های شیرین اتفاق می افتد. "راست روده" یا "رکتوم"(rectum) بعضی از پستانداران، با غشای نازکی پوشیده شده است که جذب بعضی از ترکیبات ویژه به جریان خون را امکان پذیر می کند. پزشکان پیش تر با تجویز شیاف، از این خصوصیت استفاده می کردند.
شاید اکسیژن رسانی از طریق مقعد، روشی برای نجات زندگی باشد و هنگام بروز نارسایی ریوی بتواند کارآیی خویش را نشان دهد. افرادی که سطح اکسیژن خون آنها پایین می آید، امکان دارد با کمک ونتیلاتور تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند اما این روش می تواند به بافت ظریف ریه صدمه برساند. تاکبه اظهار داشت: ونتیلاتور واقعا می تواند صدمه رسان باشد.
تاکبه اظهار داشت: اگر این روش، تأثیر مشابهی را در انسان ها داشته باشد، برای فراهم کردن مزایای پزشکی کافی خواهد بود.
تاکبه باور دارد که این روش بخصوص برای کشورهای کم درآمد که تجهیزات مراقبتی کمتری دارند، می تواند سودمند باشد. وی ادامه داد: ونتیلاتورها بسیار پرهزینه هستند و مدیریت آنها، به تعداد زیادی از پرسنل پزشکی نیاز دارد.
"استفن برت" (Stephen Brett)، پژوهشگر "کالج سلطنتی لندن" (Imperial College London) اظهار داشت: یکی از اشکالات پیش رو این است که امکان دارد عملکرد روده بیمارانی که به مراقبت ویژه نیاز دارند، مختل شود و بروز اسهال را به همراه داشته باشد.
"کیلب کلی"(Caleb Kelly)، پژوهشگر "دانشگاه ییل" (Yale University) آمریکا اظهار داشت: این یک ایده بحث برانگیز است و کسانی که برای اولین بار با آن رو به رو می شوند، حیرت خویش را بروز می دهند. در هر حال باید این مورد را در نظر داشت که ایده پیوند مدفوع برای افراد مبتلا به عفونت های مکرر روده ای هم ابتدا با مقاومت رو به رو بوده اما حالا پذیرفته شده است.
این پژوهش، در مجله "Med" به چاپ رسید.1400/02/27
09:39:11
5.0 / 5
1164
تگها: پست
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد