محققان كانادایی:

نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند

نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند

پژوهشگران ˮدانشگاه مک مسترˮ کانادا در مطالعه اخیرشان اطلاعات مربوط به قدیمی ترین مطالعه طولی جهان درباره نوزادان با وزن خیلی کم هنگام تولد(ELBW) را جمع آوری کردند و دریافتند افرادی که هنگام تولد وزن آنها کمتر از یک کیلوگرم بوده از دیگران مردان همسن خود، سالخورده تر به نظر می رسند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، برای مثال آنها ۴.۶ سال از افراد هم سن خود که با وزن طبیعی متولد شده اند، پیرتر به نظر می رسند و این در حالیست که مشابه این مورد در میان دختران دیده نشده است.
دانشمندان در این زمینه گفتند: این اتفاق ممکنست به این علت باشد که نوزادان پسر قبل از تولد گرفتار استرس فیزیولوژیکی بوده و بعد از تولد نیز در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان گرفتار استرس بوده اند.در این مطالعه دانشمندان از یک ساعت اپی ژنتیک برای مشاهده ژن مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله که ۴۵ نفر از آنها با وزن خیلی کم متولد شده و ۴۷ نفر هنگام تولد وزن طبیعی داشتند، استفاده کردند تا سن بیولوژیکی و سلامت این دو گروه را با یکدیگر مقایسه کنند.
"رایان ون لیشات"(Ryan Van Lieshout) نخستین نویسنده این مطالعه اظهار داشت: بااینکه کاملا معین نیست که چرا روند سالخوردگی در این افراد دیده می شود اما این مطالعه نشان میدهد که قرار گرفتن جنین در معرض برخی استرس ها قبل از تولد نقش مهمی در پیری زودرس دارد. تحقیقات قبلی نشان داده است نوزادان پسری که وزن آنها هنگام تولد کمتر از یک کیلوگرم بوده است بیشتر از دخترانی که هنگام تولد وزن آنها کمتر از یک کیلوگرم بوده در معرض استرس های پیش از تولد بوده اند.
این موضوع بر ضرورت نظارت بر سلامتی و طول عمر نوزادان نارس تاکید می کند و تحقیقات بیشتری باید دراین زمینه صورت گیرد.1400/02/28
23:33:17
5.0 / 5
1111
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد