مشاهده یك ماهی قدیمی تر از دایناسورها در ماداگاسكار!

مشاهده یك ماهی قدیمی تر از دایناسورها در ماداگاسكار!

به گزارش اسمارت کاور تورهای عمیق دریایی با فناوری پیشرفته که در شکار کوسه استفاده می شوند، این دفعه به جای کوسه یک ماهی نادر را صید کرده اند که قدمت آن به پیش از دایناسورها بازمی گردد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، "تهی خار" یا "ماهی فسیلی زنده چهار پا"(coelacanth) یک گونه جذاب از موجودات زمین است، چون که به رنگ آبی روشن است، پیش از دایناسورها زندگی می کرده است و به اندازه یک انسان متوسط ​​وزن دارد.
شکل و شمایل آنها طی ۴۲۰ میلیون سال قبل تغییر چندانی نکرده است و این ماهیان که به شدت در معرض خطر انقراض هستند، حالا در سواحل شرقی جنوب آفریقا و اطراف جزیره ماداگاسکار باردیگر کشف شده اند.
ازاین رو با عنایت به در معرض انقراض بودن این ماهی ها، وقتی یکی از آنها زنده کشف می شود، بسیار خبرساز می شود.
تهی خار یا سیلَکانت راسته ای کمیاب از ماهی ها است که باستانی ترین ماهی های گوشتی باله زنده را می سازند. تهی خارها از نظر شجره تکاملی بیشتر به شش ماهی ها، خزندگان و پستانداران نزدیک اند تا به ماهیان عادی پرتوباله. دو گونه زنده از تهی خارها به نام "تهی خار غرب اقیانوس هند" و "تهی خار اندونزی" موجود است.
از آنجائیکه تهی خارها تنها دو گونه زنده دارند و هر دو گونه هم با انقراض روبرو هستند، این راسته در معرض خطرترین راسته جانوری در جهان دانسته شده است.
پیش از این باور بر این بود که تهی خارها در کرتاسه پسین منقرض شده اند تا این که در سال ۱۹۳۸ گونه ای از آنها در نزدیکی کرانه های آفریقای جنوبی پیدا شد.
همانطور که گفته شد تهی خارها طی حدود ۴۲۰ میلیون سال قبل تغییر کمی کرده اند و به این خاطر پیش از این آنها را یکی از فسیل های زنده به شمار می آوردند، اما پژوهش های اخیر نشان داده که تفاوت های زیادی در بدن تهی خارهای مختلف وجود دارد.
در اولین نمونه فسیلی تهی خار که در سال ۱۸۳۹ توسط "لویی آگاسیز" توصیف شد تیغ های باله دُمی توخالی بودند و نام تهی خار به همین مبحث اشاره دارد.
حالا از آنجائیکه تقاضای زیاد برای باله ها و روغن کوسه، ماهی گیران را به سمت آب های عمیق تر در ماداگاسکار سوق می دهد، شکارچیان کوسه در حال کشف مجدد جمعیتی تابحال ناشناخته در اقیانوس هند هستند و این می تواند خبر خوبی برای جانورشناسان باشد.
تا سال ۱۹۳۸ اعتقاد بر این بود که این گونه از ماهی ها منقرض شده اند، تا زمانی که نخستین "تهی خار" زنده در سواحل آفریقای جنوبی پیدا شد. صیدهای دیگر "تهی خار" در اوایل دهه ۱۹۵۰ رخ داد که ثابت می کرد این ماهی ها هنوز به صورت کامل منقرض نشده اند.
هم اکنون این ماهیان شدیدا در خطر انقراض هستند و شکارچیان کوسه در ماداگاسکار با استفاده از تورهای عمیق با فناوری پیشرفته توانسته اند این ماهی در عمق ۱۰۰ تا ۵۰۰ متری اقیانوس بیابند.
طبق مطالعه تازه انتشار یافته در مجله SA Journal of Science، محبوبیت شکار کوسه می تواند گونه های مختلف را بخصوص در ماداگاسکار در معرض خطر قرار دهد.
محققان می گویند: تورهای پیشرفته ای که برای صید کوسه ها استفاده می شوند، نوآوری نسبتاً جدید و کشنده تری از فناوری های قبلی هستند، چون که بزرگ هستند و میتوان آنها را در آب های عمیق بهره برد.
محققان می گویند که از مشاهده صید تهی خارها متعجب شده اند. ضمن این که درصد زیادی از تهی خارهای صید شده ماده های حاملگی بودند که تصور می شود در طول زندگی خود فقط ۱۴۰ نوزاد زنده تولید می کنند و باآنکه تعداد این ماهی های صید شده چند 10 ماهی است، اما این تعداد هم برای یک گونه در خط انقراض بسیار خطرناک می باشد، چون که اطلاعاتی از جمعیت آنها هم در دست نیست.
در حالیکه امیدی به ممنوعیت صید در این منطقه نیست، محققان امیدوارند که تحقیقات بیشتر در مورد تهی خارهای ماداگاسکار و ابتکارات و اقدامات جدید حفاظتی بتواند نقطه شروعی برای نجات این گونه باشد، چونکه در غیر این صورت این ماهی های در خطر انقراض در آینده نزدیک قطعا منقرض خواهند شد.1400/02/29
12:05:00
5.0 / 5
1310
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد