كنفرانس توسعه دهندگان گوگل

رونمایی گوگل از جدید ترین ربات سخنگوی خود

رونمایی گوگل از جدید ترین ربات سخنگوی خود

به گزارش اسمارت کاور جدید ترین سیستم هوش مصنوعی سخنگوی گوگل معروف به ˮلامداˮ(LaMDA) می تواند مکالمه ای طبیعی با انسان ها داشته باشد که این پیشرفت می تواند دستاوردها و کاربردهای عمده ای برای موتور جستجوگر گوگل و دستیار صوتی هوشمند آن داشته باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، گوگل چند سال قبل را صرف آموزش هوش مصنوعی برای برقراری ارتباط بهتر با انسان کرده است. حالا این شرکت آخرین تحقیقات خویش را در رویداد توسعه دهندگان گوگل(گوگل I/O) معرفی کرده است که می تواند این تلاش ها را به سطح بالاتری برساند.
این شرکت امروز هوش مصنوعی سخنگوی خود به نام "لامدا"(LaMDA) را که مخفف "الگوی زبان برای برنامه های گفت وگو"(Language Model for Dialogue Applications) است، نمایش داد.
گوگل می گوید، این تحقیقات نشان دهنده دستیابی به موفقیت در مکالمه توسط هوش مصنوعی است که روزی افراد را قادر می سازد مکالمه های طبیعی و آزاد و بدون محدودیت و آخر راجع به هر مبحث دلخواه با هوش مصنوعی گوگل داشته باشند.
این فناوری هنوز در مرحله تحقیق است، اما می تواند کاربردهای زیادی برای محصولات موجود گوگل مانند موتور جستجوگر و دستیار هوشمند آن داشته باشد.
در حالی که ربات های مکالمه موجود غالباً در مورد یک مبحث خاص آموزش می بینند یا برای عرضه پاسخ های مشخص و از پیش تعیین شده برنامه ریزی شده اند، به قول گوگل، "لامدا" می تواند به صورت آزادانه در مباحث بی شماری درگیر شود و مکالمه کند.
"ساندار پیچای" مدیرعامل گوگل ضمن معرفی "لامدا" نشان داد که چگونه این ربات سخنگو می تواند شخصیت های مختلفی نظیر سیاره پلوتو یا یک هواپیمای کاغذی را به خود بگیرد و در نقش آنها ظاهر شود. "لامدا" در هر نقش توانست به سوالات یا نظراتی که پاسخ روشنی نداشتند، پاسخ دهد.


البته این نوع آزمایشات "پایان باز" همیشه نتیجه دلخواه را به همراه ندارند و "پیچای" هم اشاره نمود که گوگل هنوز در حال تنظیم و توسعه "لامدا" است، چون که همیشه قادر به عرضه پاسخ های منسجم یا مرتبط به هر سوال نیست.
گوگل همینطور اظهار داشت که در حال کار بر روی روش هایی برای اطمینان از عرضه اطلاعات دقیق توسط "لامدا" است، چیزی که می تواند یکی دیگر از مشکلات احتمالی این فناوری باشد.
گوگل توضیح داد: ما همینطور در حال بررسی ابعادی مانند پاسخ های منطقی، غیر منتظره یا شوخ طبعانه هستیم. ما همینطور به حقیقت ها و حقایق اهمیت زیادی می دهیم و می خواهیم "لامدا" به آنها پایبند باشد و در حال بررسی روش هایی هستیم تا اطمینان حاصل نماییم پاسخ های "لامدا" نه فقط قانع کننده بلکه کاملا صحیح باشند.
هم اکنون "لامدا" حول مکالمات متنی ساخته شده است، اما "پیچای" اظهار داشت که در نهایت خواهد توانست به شکل ویدیو و صوتی هم صحبت کند.
منبع:

1400/02/30
12:59:11
5.0 / 5
1116
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد