آزمایش دی ان ای پایانی برای اختلافات بر سر اصالت كریستف كلمب

آزمایش دی ان ای پایانی برای اختلافات بر سر اصالت كریستف كلمب

اسمارت کاور: پژوهشگران اسپانیایی برای حل اختلاف نظرها در مورد زادگاه و ریشه ی واقعی ˮکریستف کلمبˮ نگاهی جدید اتخاذ نموده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، فرضیه های مختلفی در مورد زادگاه واقعی کریستف کلمب وجود دارد برخی معتقدند او پرتغالی یا اسپانیایی است در صورتیکه اکثریت دانشمندان باور دارند او متعلق به ایتالیا است.
خوزه آنتونیو لورنته(José Antonio Lorente) دانشمند اصلی تحقیقات دی ان ای(DNA) در دانشگاه گرانادا (Granada) می گوید: از نظر ما در مورد ایتالیایی بودن او هیچ شکی وجود ندارد اما ما می توانیم داده هایی ارائه نماییم تا گمانه زنی های دیگر را اختتام دهیم.
خیلی از مورخان باور دارند که کلمب در سال ۱۴۵۱ در جنوا(Genoa) (شهری در ایتالیا) متولد شد.
دانشگاه گرانادا در جلسه ای، طرفداران نظریه های جایگزین را دور هم جمع کرد. آلفونسو سانز(Alfonso Sanz) نویسنده ی نوپای تاریخ که معتقد می باشد کلمب در منطقه ی Espinosa de Henares در مرکز اسپانیا متولد شده است می گوید: امیدوارم این تحقیقات ما را به یک نتیجه ی واحد برساند که آن نیز این است که کلمب یک نجیب زاده ی اسپانیایی بوده و نه ملوانی از جنوا.
نتایج نهایی بررسی دی ان ای توسط آزمایشگاه های مستقل در اروپا و آمریکا در ماه اکتبر منتشر می شود. این آزمایش ها بر روی نمونه های کوچکی که دانشمندان معتقدند بقایای کلمب، پسرش فرناندو و برادرش دیه گو است صورت خواهد گرفت.
نخستین نمونه در سالهای ۲۰۰۴-۲۰۰۵ جمع آوری شده است و الان بررسی های دی ان ای بعد از ۱۶ سال از سر گرفته می شود.
کلمب در سال ۱۵۰۶ در شهر وایادولید(Valladolid) در اسپانیا از دنیا رفت. او می خواست در جزیره ی هیسپانیولا(Hispaniola) که امروزه بین جمهوری دومنیکن و هائیتی مشترک است به خاک سپرده شود. بقایای وی در سال ۱۵۴۲ به آن جا منتقل شد. سپس در سال ۱۷۹۵ به کوبا و در سال ۱۸۹۸ به شهر سویل فرستاده شد.
منبع:

1400/03/01
11:01:21
5.0 / 5
1031
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد