با راه اندازی یك مجتمع پتروشیمی؛

ایران در بین 3 كشور تولیدكننده كاتالیست قرار گرفت

ایران در بین 3 كشور تولیدكننده كاتالیست قرار گرفت

با راه اندازی یک مجتمع صنعت پتروشیمی که از کاتالیست های ایرانی در آن استفاده می شود نام ایران در زمره سه کشور تولیدکننده کاتالیست قرار گرفت.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، کاتالیست به عنوان یکی از کالاهای دانش بنیان و فوق راهبردی در حوزه پتروشیمی، پالایش و فولاد به شمار می آید که طی دو دهه اخیر با برنامه ریزی انجام شده، این کالا در اولویت های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توانمندسازی بخش ایران ساخت قرار گرفت.
صنعت دانش بنیان کاتالیست ایران در هفته گذشته یکی از نقاط درخشان خویش را شاهد بود و برای اولین بار در کشور فعالیت یک مجتمع صنعت پتروشیمی با کاتالیست های تمام ایران ساخت افتتاح و افتتاح شد.
این طرح از ظرفیت تولید روزانه ۳ هزار و ۲۵۰ تن اوره، برخوردار می باشد و سالیانه مبلغ ۲۶۸ میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد. نقطه حائز اهمیت آن استفاده کامل از کاتالیست های ایران ساخت است که تا قبل از تنها در حد یک یا دو کاتالیست ایران ساخت در فرآیندهای پتروشیمی استفاده می شد اما در این طرح از ۸ کاتالیست ایرانی تولیدی یک شرکت دانش بنیان به حجم ۳۴۴ متر مکعب و به ارزش بیشتر از ۳ میلیون دلار استفاده شد.
با این توانمندی بوجود آمده توسط این شرکت دانش بنیان ایران به عنوان یکی از سه کشوری شناخته می شود که توانایی تولید تمامی کاتالیست های مورد نیاز در فرایند تولید اوره و آمونیاک را دارد. کاتالیست های تأمین شده از جانب این شرکت دانش بنیان شامل کاتالیست های هیدروژناسیون گوگرد، سولفورزدایی، ریفرمینگ اولیه با بخار آب، ریفرمینگ ثانویه، کاتالیست های شیفت دما بالا و دما پایین، کاتالیست متانیشن و کاتالیست حذف هیدروژن می شود.
از مهم ترین مزایای بومی سازی کالای فوق راهبردی و دانش بنیان کاتالیست، علاوه بر اشتغال زایی و صرفه جویی ارزی، عدم وابستگی به کشورهای خارجی در شرایط تحریم ظالمانه و دسترسی به خدمات فنی و مهندسی است که تداوم تولید محصولات پتروشیمی و پالایش و فولاد کشور را تضمین می نماید.
طبق گزارش های وزارت نفت، در بخش پتروشیمی و پالایشی از ۸۵ نوع کاتالیست به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار در سال، تابحال ۳۰ نوع کاتالیست داخلی سازی شده است و طبق پیشبینی ها تا آخر سال تا ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی از محل بومی سازی این کالای حیاتی در کشور را شاهد می شویم.
همچنین در بخش دیگر یعنی صنعت فولاد هم دانش بنیان ها خوش درخشیدند و نیاز تمام کاتالیست های مصرفی این صنعت هم با همت آنها به صورت کامل بومی سازی شد و از واردات کالا بی نیاز شدیم. به صورتی که تا پیش از سال ۱۳۹۷ حجم واردات کاتالیست های فولادی بالغ بر ۱۸ میلیون دلار بوده است.
اما کاتالیست به عنوان قلب واحدهای صنعتی شناخته می شود که بدون حضور آن تولید محصولات صادراتی چون اوره، آمونیاک و متانول عملاً امکانپذیر نبوده نیست و عدم تأمین این کالا می تواند مشکلات عمده فنی، اقتصادی و حتی بحران سیاسی را برای کشورهایی مانند ایران که سرمایه های عظیم نفت و گاز را دارا هستند، ایجاد نماید.


منبع:

1400/03/06
13:51:58
5.0 / 5
1132
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد