داروی ترك اعتیاد و ضد دردهای سرطانی رونمایی گردید

داروی ترك اعتیاد و ضد دردهای سرطانی رونمایی گردید

به گزارش اسمارت کاور داروی ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی که بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان به تولید رسید رونمایی گردید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، داروی «ترک اعتیاد و ضد دردهای سرطانی بوپرنورفین ۲ میلی گرم؛ منشا تریاک» با حمایت ۳۶ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی در چارچوب طرح هم سرمایه گذاری با صندوق پشتیبانی از سرمایه گذاری زیست فناوری در کارخانه ای به مساحت ۱۹۲۰متر مربع و با ظرفیت ۸۲۶ کیلوگرم معادل ۴۱۳ میلیون عدد قرص پرونو با حضور مجازی دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی رونمایی گردید.
این پروژه دانش بنیان با سرمایه گذاری ۵۵ میلیارد تومانی در چارچوب «هم سرمایه گذاری» با صندوق نوآوری و شکوفایی انجام شده است که سهم صندوق نوآوری از این میزان ۳۶ میلیارد تومان بوده است.
بوپرنورفین (Buprenorphine) دارویی است که عموما برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود، مصارف درمانی دیگری همچون تسکین دردهای شدید، پیش از بیهوشی، کنترل و برگرداندن مهار تنفسی ناشی از فنتانیل در بیهوشی هم دارد.
داروی بوپرنورفین جزء داروهای ترک اعتیاد است که به علت دارا بودن خواص ویژه، آنرا نسبت به دیگر داروهای این زمینه برتری داده است.
یعقوب حقیقتیان مدیرعامل شرکت دانش بنیان در این مراسم تولید این محصول را علاوه بر کاهش ارزبری، راهکار مبارزه با یکی از معضلات اجتماعی کشور دانست و اظهار داشت: اعتیاد یکی از چالش های صدمه رسان است که تمامی کشورها با آن درگیر هستند. بر این اساس داروهای مختلفی برای ترک اعتیاد در دنیا وجود دارد که معتبرترین آن داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین است. این محصول در اشکال مختلفی چون آمپول نالوکسان، کپسول خوراکی نالتروکسان و فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی) عرضه می شود.
وی افزود: با وجود این که در برنامه امروز از محصول و خط تولید آن رونمایی گردید اما پیش از این یک میلیون قرص بوپرنورفین ۲ میلی گرم ساخته شده است و ۶ میلیون قرص هم در فرایند تولید قرار دارد. در مدل فرم آهسته رهش نالتروکسان (تزریقی)، محصول به بدن شخص معتاد تزریق می شود و حالت خماری تا یک ماه به منظور خروج اثرات مواد مخدر از بدن بیمار باقی می ماند.
به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، منشا این دارو تریاک است که ماده اولیه تدائین از آن تهیه شده و پس از انجام ۹ فرایند شیمیایی به بوپرنورفین تبدیل می شود که جایگزین مناسب و منطقی برای متادون است. این محصول برای نخستین بار در سال ۱۹۶۴ در انگلستان ساخته شده و در دنیا بعنوان مناسب ترین داروی ترک اعتیاد مطرح است که می توانیم با قیمت قابل رقابت در تولید، این محصول را به کشورهای دیگر هم صادر نماییم.
حقیقتیان تصریح کرد: پیش از این از متادون برای ترک اعتیاد استفاده می شد که علاوه بر خاصیت اعتیادآوری، هزینه هایی چون ارزبری بالا برای کشور به دنبال داشته است. معضل اعتیادآوری متادون سبب می شد که فرد بیمار از مواد مخدر دیگر مانند هرویین به سمت اعتیاد به متادون سوق پیدا کند. بر این اساس دستگاههای مرتبط مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خواهان عرضه راهکار برای حل این معضل اجتماعی هستند.
مدیرعامل شرکت از بالا بودن قیمت واردات بوپرنورفین اطلاع داد و اظهار داشت: تولید این محصول احتیاج به تکنولوژی پیشرفته دارد و ما با استفاده از توان فنی و علمی توانستیم به تولید تجهیزاتی دست یابیم که قیمت نهایی این محصول را به میزان قابل توجهی می کاهد و امکان تولید آنرا در کشور فراهم می آورد. این خط تولید از سه نوع رآکتور تشکیل شده که بومی سازی شده و با استفاده از توان داخل ساخته شده است.
حقیقتیان افزود: واحد تحقیق و توسعه شرکت موفق به ساخت داخل پیشرفته ترین تجهیزات با طراحی کاملا بومی سازی شده برای تولید بوپرنورفین شده است که علاوه بر تولید ماده موثره، محصول نهایی یعنی قرص زیر زبانی حاوی ۲ میلی گرم بوپرنورفین به صورت هیدروکلراید را هم تولید نماید.
وی در مورد مزیت رقابتی این محصول علاوه بر کاهش قیمت، اظهار داشت: سنتز ماده اولیه بوپرنورفین هیدروکلراید با تکنولوژی متفاوت و پیشرفته همراه می باشد. همینطور راندمان بالا و درجه خلوص ۱۰۰ درصد و ناخالصی صفر درصد سبب شده تا در مقایسه با نمونه های خارجی مزیت رقابت بالایی داشته باشد.
مدیرعامل شرکت، میزان کاهش ارزبری این محصول را ۳۰ میلیون دلار عنوان نمود و در مورد ظرفیت تولید اظهار داشت: حجم عملیات اجرایی سالانه ۸۰۰ میلیون عدد قرص است همینطور ظرفیت اسمی تولید ماده موثره ۱۵۰۰ کیلوگرم است. میزان نیاز کشور ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون قرص است که علاوه بر تأمین نیاز داخل بیشتر از ۵۰ درصد از تولیدات برای صادرات هدف گذاری شده است
وی در انتها میزان اشتغالزایی تولید این محصول را ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم عنوان نمود.
به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، در ساختار هم سرمایه گذاری، صندوق نوآوری و شکوفایی حداکثر تا ۸۰ درصد نقدینگی مورد نیاز یک پروژه را تأمین می کند و عامل هم متعهد خواهد بود حداقل ۲۰درصد از نقدینگی مورد نیاز هر مبحث از مشارکت را از منابع خود تأمین نماید.

1400/03/11
20:58:35
5.0 / 5
1174
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد