آزمایش ژنتیك نقش ویتامین D در جلوگیری از كووید-۱۹ را رد می كند

آزمایش ژنتیك نقش ویتامین D در جلوگیری از كووید-۱۹ را رد می كند

اسمارت کاور: بر طبق آزمایش های ژنتیکی این احتمال وجود دارد که ویتامین دی در پیشگیری از مبتلا شدن به کووید-۱۹ بی اثر باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، مطالعات بالینی نشان داده بود که افزایش سطح ویتامین دی امکان دارد از فرد در مقابل مبتلا شدن به نوع شدید کووید-۱۹ محافظت کند. با این وجود این تحقیقات بی نتیجه و گیج کننده بودند.
مقاله ای که توسط گیلام باتلر لاپورت(Guillaume Butler-Laporte) و توموکو ناکانیشی(Tomoko Nakanishi) و همکارانشان از دانشگاه مک گیل، کانادا در مجله ی "PLOS Medicine" به چاپ رسیده است شواهدی ژنتیکی در خصوص بی اثر بودن ویتامین دی در محافظت در مقابل کووید-۱۹ را نشان داده است.
توانایی ویتامین دی در محافظت از مبتلا شدن به نوع شدید کووید-۱۹ برای متخصصان حوزه ی سلامت مبحث قابل توجهی است اما شواهد کمی برای پشتیبانی از این نظریه وجود دارد.
محققان جهت بررسی ارتباط میان ویتامین دی و کووید-۱۹ مطالعه ای تصادفی با استفاده از قوانین مندلی(وراثت) انجام دادند. آنها از ژن هایی که در افزایش سطح ویتامین دی موثر هستند استفاده کردند.
نویسندگان این مقاله گونه های ژنتیکی ۴ هزار و ۱۳۴ نفر که مبتلا به کووید-۱۹ بودند و یک میلیون و ۲۸۴ هزار و ۸۷۶ نفر را که سالم بودند از ۱۱ کشور مورد بررسی قرار دادند تا دریابند وجود ژن های در رابطه با افزایش ویتامین دی با شدت کمتر بیماری در فرد ارتباط دارد یا خیر.
نتایج این تحقیقات نشان داد که هیچ شواهدی در خصوص تأثیر سطوح ویتامین دی ژنتیکی بر کاهش شدت بیماری وجود ندارد و افزایش سطح ویتامین دی خون با استفاده از مکمل امکان دارد نتیجه ای برای کنترل بیماری در بر نداشته باشد.
با این وجود در این تحقیقات کمبودهایی هم وجود داشت به صورت مثال این تحقیقات افرادی که گرفتار کمبود ویتامین دی هستند را شامل نمی شد ازاین رو امکان دارد استفاده از مکمل برای افرادی که از کمبود ویتامین دی رنج می برند مفید باشد علاوه بر آن این تحقیقات تنها بر روی ژن های نژاد اروپایی انجام گرفت ازاین رو مطالعات دیگری درآینده باید بر روی سایر جوامع صورت گیرد.
دکتر باتلر لاپورت می گوید: تفسیر مطالعات در ارتباط با ویتامین دی دشوار است چونکه نمی توان آنرا با سایر عوامل خطر مانند سن بالا و داشتن بیماری مزمن تطبیق داد. این عوامل خطر نشانه هایی از کمبود ویتامین دی هم هستند. بهترین راه برای یافتن اثر ویتامین دی بر کووید انجام آزمایشات تصادفی است اما این آزمایش ها پیچیده و زمان بر هستند و آزمایش تصادفی مندلی می تواند بینش مناسبی در مورد نقش ویتامین دی به ما بدهد. با این وجود این آزمایش شواهدی قوی در خصوص اثر مکمل های ویتامین دی بر کووید-۱۹ عرضه نمی کند.
منبع:

1400/03/12
23:29:01
5.0 / 5
1335
تگها: متخصص , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد