تهیه نقشه سه بعدی مغز توسط پژوهشگران گوگل و هاروارد

تهیه نقشه سه بعدی مغز توسط پژوهشگران گوگل و هاروارد

اسمارت کاور: پژوهشگران گوگل و دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان موفق به ایجاد نقشه سه بعدی مغز شده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، یک نقشه سه بعدی از یک میلیونیم قشر مغز با بهره گیری از ۲۲۵ میلیون تصویر و ۱.۴ پتابایت داده عظیم به وجود آمده است.
مغز انسان پیچیده ترین کامپیوتری است که تا حالا وجود داشته است و نقشه برداری از پیچ و تاب مغز و انبوهی از نورون ها، سیناپس ها و سلول های دیگر تقریباً نا ممکن است. اما مهندسان گوگل و هاروارد نقشه سه بعدی قابل جستجویی از بخش کوچکی از قشر مغز انسان را در مجموعه داده ای موسوم به H01 به وجود آورده اند.
کوشش های پژوهشگران در ایجاد این نقشه یک گام رو به جلو در جهت ارتقای مطالعات پیشین که سال قبل انجام شد، شمرده می شود. سال قبل گوگل و مؤسسه پزشکی هاورد هیوز بزرگترین تصویر باکیفیت بالا از اتصال مغز یک مگس میوه را منتشر نمودند.
پژوهشگران با نمونه ۱ میلی متر مکعبی گرفته شده از لوب گیجگاهی قشر مغز انسان کار خودرا شروع کردند. این ماده برای شفافیت بصری رنگ آمیزی شد و برای حفظ آن در رزین پوشانده شد و سپس به حدود ۵۳۰۰ قطعه که هر کدام ضخامت حدود ۳۰ نانومتر داشتند، برش داده شد. سپس از میکروسکوپ الکترونی روبشی با رزولوشن ۴ نانومتر برای تصویربرداری آن استفاده شد. این موجب ایجاد ۲۲۵ میلیون تصویر دو بعدی شد که بعد از آن باردیگر در یک حجم سه بعدی قرار گرفتند.
الگوریتم های یادگیری ماشین برای شناسایی سلول ها و ساختارهای مختلف درون نمونه را اسکن کردند. بعد از چند بار عبور از سیستم های مختلف خودکار، چشم انسان برخی سلول ها را تصحیح کرد تا اطمینان حاصل کند که الگوریتم ها به درستی آنها را شناسایی کرده اند. نتیجه نهایی آن شد که گوگل آنرا مجموعه داده H01 می نامد و یکی از جامع ترین نقشه های مغز انسان است که تا حالا تهیه شده است. این شامل ۵۰ هزار سلول و ۱۳۰ میلیون سیناپس و همین طور بخش های کوچکتری از سلول ها مانند آکسون ها، دندریت ها، میلین و مژک ها است. حالا مجموعه داده H01 بصورت آنلاین دردسترس است تا پژوهشگران و افراد علاقمند آنرا بررسی نمایند.
منبع:

1400/03/14
13:02:41
5.0 / 5
1259
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد