تشخیص سرطان مثانه با یك آزمایش غربالگری جدید

تشخیص سرطان مثانه با یك آزمایش غربالگری جدید

بتازگی تعدادی از محققان آمریکایی موفق به ایجاد یک آزمایش جدید غربالگری ادرار برای تشخیص سرطان مثانه شده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، "کارسینوم سلول ترانزیشنال" رایج ترین نوع سرطان مثانه است که از سلول های یوروتلیال که در داخل مثانه قرار دارند شروع می شود. تشخیص دقیق کارسینوم یوروتلیال(UC) یا کارسینوم سلول ترانزیشنال اغلب مشکل و گران است و برای تشخیص آنها به روش های آزمایشی تهاجمی مبتنی بر دوربین نیاز است.
هم اکنون پزشکان از روش های مبتنی بر خاصیت های میکروسکوپی درونی استفاده می نمایند که این روش نیز ممکنست بطور قابل اعتماد بین سلول های خوش خیم و کارسینوم های یوروتلیال درجه پایین تفاوت قائل نشود. بدین جهت نیاز فوری به یافتن نشانگرهای زیستی برای بهبود دقت در تشخیص کارسینوم یوروتلیال وجود دارد.
این مطالعه توسط پژوهشگران مرکز سرطان ییل، دانشگاه استونی بروک و شرکت تشخیصی KDx انجام شد و آنها توانستند یک آزمایش غربالگری جدید ادرار را برای تشخیص سرطان مثانه ایجاد کنند. آزمایش آنها از نشانگر زیستی جدید سرطان به نام "کراتین ۱۷"(K۱۷)برای تشخیص وجود سرطان مثانه تازه در بیماران مبتلا به هماتوری یا خون در ادرار استفاده می نماید.
دانشمندان بعد از پیگیری مطالعات گذشته تأیید کردند که آزمایش جدید یک آزمایش تشخیصی حساس برای غربالگری اولیه و تشخیص سرطان عودکننده در تمام درجه های کارسینوم یوروتلیال است.
هنگامی که پژوهشگران این آزمایش را بر روی بیماران انجام دادند مشاهده نمودند که در تشخیص خون ادراری و سرطان از دقت بالایی برخوردارست.
"نام دبلیو کیم"(Nam W. Kim) مدیر ارشد اجرائی و مدیر ارشد فناوری شرکت تشخیصی KDx اظهار داشت: ما خوشحالیم که توانستیم این آزمایش را که با بهره گیری از نشانگر زیستی K۱۷ می تواند این بیماریها را شناسایی کند، ایجاد نماییم.1400/03/17
12:43:59
5.0 / 5
1269
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد