بهبود كیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

بهبود كیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

به گزارش اسمارت کاور یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید لوله های آب رسانی با فناوری نانو شد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان جهت بهبود مقاومت به کرنش خزشی در لوله های پلی اتیلنی (PE-۸۰)، مبادرت به تولید لوله آب رسانی حاوی نانو ذرات کرده است.
پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین پلیمرها است که به سبب مزایای مختلفی همچون قابل دسترس بودن، فرایندپذیری راحت، مقاومت شیمیایی آلی، خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، قیمت مناسب، قابلیت کاربرد در حوزه های مختلف و … سهم زیادی را در صنایع پلاستیکی به خود مختص کرده است.
در کنار تمام مزیت های ذکر شده مقاومت خزشی کم، یکی از معایب این پلیمر است. خزش تغییر شکل وابسته به زمان است که بعنوان نقص در رفتار طولانی مدت مواد پلیمری بشمار می رود.
در بحث خزش زمانی که پلیمرها تحت بار ثابتی کمتر از استواری نهایی ماده قرار می گیرند، یک تغییر شکل آنی در پلیمرها به وجود آمده و از حالت کلاف خارج می شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی شود یک نوع تغییر شکل دائمی در ماده ایجاد می شود.
یکی از موثرترین روش های بهبود خواص پلی اتیلن استفاده از فناوری نانو است. پس بمنظور حل مشکل خزش در لوله های پلی اتیلن، شرکت لوله گستر خادمی با اضافه کردن نانوذرات و توزیع یکنواخت آنها در بستر پلیمری، منجر به بهبود مقاومت و افزایش خزش طولانی مدت در لوله ها شده است.
از این لوله ها می توان در شبکه های آبرسانی، فاضلاب شهری و روستایی، شبکه های آبیاری تحت فشار، سیستم های اطفای حریق و آتش نشانی، محافظ کابل های برق، مخابراتی و فیبر نوری، سامانه های انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه های زه کشی ساختمان ها، سیستم و سامانه آبیاری متحرک و تحرک پذیر و سیستم های تهویه استفاده نمود.
«مقاومت بالا در مقابل فشار، ضربه، ساییدگی، خوردگی شیمیایی و پوسیدگی»، «مقاومت زیاد در مقابل گرما و سرما (از ۸۰ درجه الی ۲۰- درجه سانتی گراد)»، «مقاومت در مقابل نور خورشید و اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش»، «مقاومت عالی در مقابل ارتعاشات ناشی از زمین لرزه»، «عدم بیماری زایی به سبب خصوصیات شیمیایی ویژه»، «مقاوم در مقابل زنگ زدگی»، «طول عمر زیاد» و «عدم نیاز به رنگ و پوشش» از خاصیت های این لوله ها به شمار می روند.
در همین راستا یک شرکت دانش بنیان بعنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید در سطح منطقه توانست با فناوری نانو این محصول را تولید نماید.


منبع:

1400/03/20
21:10:31
5.0 / 5
1015
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد