میكروسكوپ كوانتومی ناممكن را ممكن كرد!

میكروسكوپ كوانتومی ناممكن را ممكن كرد!

به گزارش اسمارت کاور محققان دانشگاه کوئینزلند میکروسکوپی کوانتومی ساخته اند که ساختارهای بیولوژیکی که تابحال قابل مشاهده نبودند را نمایان می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، میکروسکوپ کوانتومی راه را برای کاربردهای بیوتکنولوژی هموار می کند و از مصارف ناوبری گرفته تا تصویربرداری پزشکی کاربرد دارد.
این میکروسکوپ انرژی خویش را از درهم تنیدگی کوانتومی تأمین می کند. تاثیری که انیشتین آنرا "عمل شبح وار در یک فاصله" نامید. در هم تنیدگی کوانتومی جفت شدن خواص مکانیکی دو ذره است، ذراتی که پیش تر با یکدیگر در کنش بوده و سپس از یکدیگر جدا شده اند. درهم تنیدگی برای ذراتی همچون فوتونها، الکترونها و حتی مولکولها رخ می دهد.
پروفسور وارویک بوون(Warwick Bowen) از آزمایشگاه نورشناسی دانشگاه کوئینزلند می گوید: این نخستین سنسور مبتنی بر درهم تنیدگی بود که عملکردی فرای بهترین فناوری های موجود داشت.
این پیشرفت به بهبود همه ی فناوری های موجود از سیستم های ناوبری گرفته تا دستگاههای ام.آر.آی کمک می نماید.
پروفسور بوون می گوید: در بهترین میکروسکوپ های نوری جهان از لیزرهایی استفاده می شود که میلیاردها بار از خورشید روشن تر هستند. بافت های حساس بیولوژیکی مانند سلول های انسان مدت زمان کمی در این میکروسکوپ ها دوام می آورند.
میکروسکوپ کوانتومی ما ۳۵ درصد وضوح بهتری دارد و سلول را تخریب نمی کند و به ما امکان مشاهده ی ساختارهای بیلوژیکی را می دهد که پیش از این دیدن آنها امکانپذیر نبود.
مزایای این میکروسکوپ مشخص است از درک بهتر ساختارهای بیولوژیکی گرفته تا بهبود فناوری های در ارتباط با تشخیص بیماری.
او اضافه کرد: فرصت های بی حد ومرزی جهت استفاده از درهم تنیدگی کوانتومی در فناوری وجود دارد که می تواند انقلابی در محاسبات و ارتباطات و سنجش به وجود بیاورد.
ارتباطات ایمن چند دهه ی قبل ایجاد شدند و دو سال قبل گوگل سریع ترین محاسبات را ایجاد کرد و الان نوبت ماست تا به وسیله ی کوانتوم به بهبود سنجش بپردازیم.
این تحقیقات در مجله ی Nature به چاپ رسیده است.1400/03/21
20:17:32
5.0 / 5
1200
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد