این ربات از احساس انسان ها آگاه است

این ربات از احساس انسان ها آگاه است

به گزارش اسمارت کاور تعدادی از پژوهشگران موفق به توسعه یک ربات انسان نما شده اند که همانند یک کودک به نظر می آید و قادر به خواندن و درک احساسات انسان ها است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از یورونیوز، این ربات انسان نما "آبل"(Abel) نام دارد، حاصل همکاری مهندسان زیستی "دانشگاه پیزا" و "گوستاو هوگن" (Gustav Hoegen)، هنرمند FX شرکت "بایو میمیک" (Biomimic) در لندن است که در زمینه انیماترونیک واقع گرایانه تخصص دارد.
انیماترونیک(Animatronics) دانش و فناوری ساخت مدلهای متحرک موجودات و اشیاء به شکل طبیعی یا فانتزی آنها است. انیماترونیک فصل مشترک دانش مهندسی و هنر بوده و از ترکیب حیوانات انیماترونیک" یا "جانوران انیماترونیک" می باشد. ساختار یک سیستم انیماترونیکی، بیشتر شبیه به پیکربندی بدن انسان و جانوران است.
توسعه دهندگان آبل طوری آنرا طراحی نموده اند که این ربات خصوصیت های یک پسر ۱۲ ساله را دارند. محققان امیدوارند "پتانسیل ارتباط" این ربات را با ارتقای آن، بالا برند.
آبل به علت مجهز بودن به برخی فناوری ها قادر به ارزیابی احساسات انسان با تجزیه و تحلیل پارامترهایی مانند فرکانس صدا، تغییرات حرارتی روی پوست( که در تابش فروسرخ قابل مشاهده است) یا ضربان قلب است.
هدف محققان این پروژه ایجاد رباتی بود که بتوانند بعنوان یک همراه برای افراد مبتلا به اوتیسم یا آلزایمر باشد.
"لورنزو کامینلی"(Lorenzo Cominelli) محقق دانشگاه پیزا اظهار داشت: وقتی با این نوع ماشین ها روبرو می شویم بیشتر در مورد همدلی صحبت می نماییم اما درست تر است که در مورد هوش هیجانی یعنی مهارت درک احساس افرادی که در مقابل ما هستند و یک خصوصیت خاص مخصوص انسانها است، صحبت نماییم. ما می خواهیم بدانیم که آیا یک دستگاه می تواند به اشخاص کمک نماید تا نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روحی و روانی هم شرایط سالم خویش را حفظ کنند. دانستن این امر در بعضی موارد مانند اختلال طیف اوتیسم یا اختلالات رفتاری و اجتماعی، یا حتی در افرادی که در معرض مبتلا شدن به آلزایمر هستند، بسیار مهم می باشد.
در حال حاضر، آبل به سنسورهای خارجی متصل به شخص متکی است اما در مرحله بعدی توسعه ربات محققان امیدوارند که حسگرها را در داخل خود ربات تعبیه کنند.1400/03/22
22:06:06
5.0 / 5
1264
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد