لباس های هوشمندی كه به وای فای وصل می شوند!

لباس های هوشمندی كه به وای فای وصل می شوند!

پژوهشگران ˮدانشگاه پردوˮ در بررسی جدید خود، روشی را عرضه کرده اند که لباس های هوشمند قابل اتصال به وای فای را در مقابل شست و شو مقاوم می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، مهندسان "دانشگاه پردو"(Purdue University)، روشی ابداع نموده اند تا پارچه های کنونی را به لباس هایی هوشمند و مقاوم در مقابل شست و شو تبدیل کنند.
این لباس های هوشمند، به باتری نیازی ندارند و نیروی آنها به صورت بی سیم تأمین می شود.
در آینده نزدیک، همه لباس ها هوشمند خواهند شد. این لباس ها به لطف مدارهای الکترونیکی و سنسورهای کوچک خود، بهتر از لباس های معمولی کار می کنند و به کاربر امکان می دهند تا با تلفن، کامپیوتر، خودرو و تجهیزات دیگر ارتباط برقرار کند. این لباس های هوشمند نه تنها بهره وری را می افزایند، بلکه وضعیت سلامتی کاربر را هم بررسی می کنند و حتی در صورت رخ دادن حادثه می توانند به کاربر کمک کنند. دلیل این که هنوز لباس هوشمند در کمد ما وجود ندارد، این است که تولید لباس هوشمند، چالش برانگیز است. لباس ها باید به صورت مداوم شسته شوند و آب به تجهیزات الکترونیکی صدمه می رساند.
مهندسان دانشگاه پردو در این پروژه، روشی را عرضه کرده اند که می تواند هر نوع پارچه معمولی را به لباس هایی بدون باتری تبدیل کند که امکان شست و شوی آنها با ماشین لباسشویی وجود دارد.
"رامسس مارتینز"(Ramses Martinez)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما با اسپری کردن مولکول های بسیار آبگریز روی لباس ها، می توانیم آنها را به لباس های دافع آب تبدیل نماییم. این لباس های هوشمند را میتوان بدون صدمه رسیدن به قطعات الکترونیکی دوخته شده روی آنها بهره برد و همینطور امکان شست و شوی آنها هم وجود دارد.
وی ادامه داد: لباس های هوشمند ما مانند پیراهن های نخی معمولی، انعطاف پذیر، قابل کشش و قابل تنفس هستند.
لباس های هوشمند دانشگاه پردو برخلاف پوشیدنی های رایج، به باتری نیازی ندارند. این لباس ها با به دست آوردن انرژی از "وای فای" (Wi-Fi) یا امواج رادیویی محیط اطراف می توانند نیروی مورد نیاز مدارهای دوخته شده روی خویش را تأمین کنند.
یکی از نمونه های این فناوری پوشیدنی، دستکش های بدون باتری است که اگر کاربر انگشت خویش را به یک کابل برق نزدیک کند، روشن می شود تا احتمال برق گرفتگی را اخطار دهد. نمونه دیگر، یک سیستم کوچک بررسی قلب است که روی یک هدبند دوخته شده است و می تواند سلامتی کاربر خویش را مورد بررسی قرار دهد.
مارتینز افزود: این فناوری های پوشیدنی که نیروی آنها با سیگنال های وای فای تأمین می شود، به ما می گویند که به لباس ها نه تنها بعنوان راهی برای گرم شدن، بلکه بعنوان ابزارهای پوشیدنی نگاه نماییم که به ما در زندگی روزمره، نظارت بر سلامتی و محافظت در مقابل حوادث کمک می کنند.
وی ادامه داد: من باور دارم که لباس های هوشمند می توانند اطلاعاتی را در مورد شرایط بدن و حرکت کاربران خود به اپلیکیشن های تلفن همراه عرضه کنند تا بدین ترتیب، ماشین ها بدون احتیاج به رابط های دیگر بتوانند هدف انسان را درک کنند و همینطور نحوه برقراری ارتباط، تعامل با تجهیزات الکترونیکی و بازی های ویدیویی را گسترش دهند.
این پژوهش، در مجله "Nano Energy" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/24
22:53:25
5.0 / 5
1217
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد