موشك ناسا از تندیس آزادی هم بلندتر است بعلاوه فیلم

موشك ناسا از تندیس آزادی هم بلندتر است بعلاوه فیلم

ناسا تصاویر جدیدی از مونتاژ مگاموشک سیستم پرتاب فضایی(SLS)، قدرتمندترین وسیله پرتابگر که از دهه 1960 تا حالا تولید شده، منتشر نموده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، ماژول اصلی این موشک روز جمعه در مرکز فضایی کندی فلوریدا بین تقویت کننده های آن پایین آمد. این نخستین بارست که هر سه عنصر در پیکربندی پرتاب خود قرار می گیرند. ناسا می خواهد این موشک را تا نوامبر ۲۰۲۱ پرتاب کند. مونتاژ موشک گام مهمی در برنامه ناسا برای فرستادن انسان به ماه شمرده می شود.
این عکس ماژول اصلی ۲۱۲ فوت(۶۴.۶ متر) موشک را نشان میدهد که در میان تقویت کننده های کوچک تر در مرکز فضایی کندی فلوریدا قرار گرفته است. آنها یک تایم لپس هم منتشر نموده اند که در آن مرحله اصلی ۱۸۸ هزار پوندی را نشان میدهد که بعد از مونتاژ برداشته می شود و آماده اضافه شدن به تقویت کننده ها است.


نخستین نسخه از موشک سیستم پرتاب فضایی "بلاک ۱"(Block ۱) نام دارد و بعد از مونتاژ وزن موشک حدود ۸.۸ میلیون پوند و قد آن ۳۶۳ فوت(۱۱۰ متر) است. ارتفاع این موشک بیشتر از مجسمه آزادی است چونکه قد این تندیس با پایه خود ۳۰۵ فوت است.
این پرتابگر قدرتمند قادر می باشد تقریباً ۶۰ هزار پوند تجهیزات را به مدار ببرد. این برای حمل کپسول فضایی اوریون که در ماموریت های بعدی برای آوردن فضانوردان به فضا استفاده خواهد شد، کافی است.
ناسا می خواهد موشک را در نخستین پرواز خود در اوایل اکتبر ۲۰۲۱ پرتاب کند. پرواز اولیه این موشک، نخستین پرواز از سه مأموریتی است که ناسا برای ارسال انسان به ماه برنامه ریزی نموده است. در صورت موفقیت در انجام این ماموریت ها، نخستین زن و یک مرد باردیگر در سال ۲۰۲۴ به ماه خواهند رفت. نخستین ماموریت بدون سرنشین خواهد شد برای اینکه هدف آنها آزمایش توانایی موشک در بردن کپسول به ماه و بازگرداندن آنست.
تقویت کننده های دوقلو در دو طرف ماژول اصلی موشک می توانند در عرض فقط دو دقیقه ۳.۶ میلیون پوند رانش ایجاد کنند تا موشک به فضا برود. خود مرحله اصلی نیز دارای موتورهای قدرتمندی است که حدود دو میلیون پوند رانش تولید می کنند.
موشک های سیستم پرتاب فضایی، سیستم های مدرن ناسا و معادل پرتابگرهای سترن ۵ پیشین که در ماموریت های آپولو مورد استفاده قرار گرفت، هستند. آخرین موشک سترن ۵ در سال ۱۹۷۳ به فضا پرتاب شد اما از آنجائیکه ماه حدود ۱۰۰۰ برابر دورتر از کره زمین است، بدین سبب یک پرتابگر قدرتمندتر لازم است. ناسا آرزوهای بزرگی برای این موشک سیستم پرتاب فضایی دارد. این سیستم به شکلی انعطاف پذیر طراحی شده است و می تواند برای ارسال ماموریت به مریخ، زحل یا مشتری استفاده گردد.
نسخه بعدی این موشک "بلاک۲"(Block ۲) نام دارد و برای حمل بیش از ۱۰۱ هزار و ۴۰۰ پوند محموله طراحی خواهد شد. بگفته ناسا، این وسیله نقلیه برای ارسال محموله به ماه، مریخ و سایر مقاصد اعماق فضا خواهد بود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/03/25
22:27:42
5.0 / 5
1166
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد