تولید انرژی از لباس

تولید انرژی از لباس

محققان ˮدانشگاه کاوناسˮ لیتوانی در مطالعه اخیرشان از توسعه فناوری جدیدی اطلاع داده اند که توسط آن می توانند میکروفیبرهای پرزدار موجود در رخت خشک کن ها را به انرژی تبدیل کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، با تبدیل میکروفیبرهای پرز دار ساخته شده بوسیله ی یک میلیون نفر، میتوان تقریباً ۱۴ تن روغن، ۲۱.۵ تن گاز و نزدیک به ۱۰ تن کربن تولید کرد.
میکروفیبرهای پرزدار در دسته میکروپلاستیک ها دسته بندی می شوند. این میکروفیبرها در حین خشک شدن لباس تولید می شوند و عموما از پنبه، پلی استر و لیگنین تشکیل می شوند. در حالیکه قطعات پلاستیکی بزرگ را میتوان بسیار راحت مرتب و بازیافت کرد اما انجام این کار در میکروپلاستیک ها با قطری کمتر از پنج میلی متر چندان راحت نیست.
حجم بسیار زیادی از این میکروپلاستیک ها وارد جریان فاضلاب شده و به دریاها راه می یابند و بنابراین خطری جدی برای محیط زیست محسوب می شوند.
به تازگی محققان دانشگاه فناوری کاوناس و موسسه انرژی لیتوانی فناوری نوین و سازگار با محیط زیست برای تولید انرژی از ضایعات نساجی توسعه داده اند. در این فرآیند انرژی از ضایعات نساجی استخراج می شود.
برای آزمایش، آنها میکروفیبرهای پرزدار فیلترهای رخت خشک کن خوابگاه دانشگاه فناوری کاوناس را جمع آوری کردند.
از آنجائیکه ساکنان خوابگاه ها از فرهنگ های مختلف مانند اروپا، آفریقا، آسیا و آمریکا می آیند، نمونه های جمع آوری شده بسیار متنوع بودند.
دانشمندان در این مطالعه با استفاده از یک دستگاه آذرکافت آزمایشی، سه محصول انرژی حاصل از ضایعات نساجی همانند نفت و گاز و ذغال را استخراج کردند. سپس آنها میکروفیبرهای پرز دار را به صورت حرارتی به محصولات انرژی تجزیه کردند. نکته اعجاب انگیز قابل این است که آنها حدود ۷۰ درصد نرخ تبدیل دارند.
علاوه بر انجام این آزمایش محققان همینطور برای ارزیابی عملکرد محیطی و اقتصادی این استراتژییک مدل ریاضی هم توسعه دادند. این مدل نشان داد که انرژی حاصل از میکروفیبرهای پرز دار ساخته شده بوسیله ی یک میلیون نفر سودآوری در حدود ۱۰۰ هزار یورو داشته و سبب کاهش اثر کربن در حدود چهار میلیون و ۳۹ هزار کیلوگرم بر جدول معاول کربن دی اکسید بر میکروفیبر پرزدار شده است.
منبع:

1400/03/27
11:10:55
5.0 / 5
1080
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد