كشف نمونه ای از انگل قارچی در فسیل یك مورچه!

كشف نمونه ای از انگل قارچی در فسیل یك مورچه!

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود توانستند قدیمی ترین نمونه شناخته شده یک قارچ را کشف کنند که در فسیل یک مورچه قرار دارد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اورگن"(OSU)، قدیمی ترین نمونه شناخته شده قارچ را شناسایی کرده اند که به یک مورچه حمله می کند. فسیل مورچه، یک گونه جدید قارچ را نشان میدهد.
"جرج پوینار"(George Poinar)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این نوعی قارچ است که از بدن "مورچه نجار"(Carpenter ant) رشد می کند.
این قارچ، ساختار تولید مثل خیلی از قارچ ها را دارد؛ همچون آن دسته از قارچ ها که می توانید در حیاط خود ببینید. پوینار و همکارانش، نام کشف خودرا "Allocordyceps baltica" گذاشتند. آنها این نوع جدید از "قارچ کیسه ای" (Ascomycota) را در فسیل مورچه ای یافتند که در یک کهربای ۵۰ میلیون ساله از منطقه بالتیک اروپا حفظ شده است.
پوینار اظهار داشت: مورچه ها، میزبان خیلی از انگل های فریب کار هستند که تعدادی از آنها رفتار حشرات را اصلاح می کنند تا از رشد و پراکنده شدن انگل ها سود ببرند. مورچه های نوع "Camponotini" که بطور معمول با نام مورچه های نجار شناخته می شوند، بطور ویژه در مقابل پاتوژن های قارچی از نوع "Ophiocordyceps" حساس هستند.
وی ادامه داد: مورچه ها با این کار، در موقعیت مطلوبی قرار می گیرند تا امکان انتشار هاگ های قارچ از اندام فنجان شکل موسوم به "آسکوماتا"(Ascomata‎) برای آنها فراهم گردد و از سر و گردن مورچه ها بیرون بزند. مورچه های نجار بطور معمول لانه های خودرا در درخت ها و کنده های درحال پوسیدگی می سازند.
پوینار اظهار داشت: اینگونه جدید قارچ، خاصیت های خاصی دارد که با Ophiocordyceps مشترک هستند اما چندین مرحله رشد را نیز نشان میدهد که پیش تر گزارش نشده اند.
وی ادامه داد: ما می توانیم یک آسکوماتای بزرگ فنجانی شکل نارنجی با ساختارهای موسوم به "پریتسیا"(Perithecia) را ببینیم که به هاگ ها امکان می دهند از راست روده مورچه بیرون بیایند. قسمت رویشی قارچ، از روده و پایه گردن خارج می شود. ما می بینیم که اجسام قارچی مستقل، چیزی شبیه به پریتسیا را حمل می کنند و بعلاوه چیزی شبیه به کیسه هایی می بینیم که هاگ ها در آن رشد می کنند.
پوینار اظهار داشت: شکی نیست که Allocordyceps، نشان دهنده عفونت قارچی مورچه های نجار است. این اولین نمونه فسیل گونه Hypocreales است که از بدن یک مورچه خارج می شود و بعنوان اولین فسیل ثبت شده در مورد ابتلای انگلی مورچه ها می تواند مرجعی در پژوهش های آینده مربوط به ارتباط قارچ و مورچه باشد.
این پژوهش، در مجله "Fungal Biology" به چاپ رسید.1400/04/02
22:32:56
5.0 / 5
1010
تگها: تولید , ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد