كشف یك خصوصیت غیرمنتظره در سیاره زهره

كشف یك خصوصیت غیرمنتظره در سیاره زهره

به گزارش اسمارت کاور سیاره ˮزهرهˮ شاید یک سیاره ی سمی و داغ باشد اما شواهد جدید نشان داده است که این سیاره بیشتر از آنچه تصور می کردیم به زمین شباهت دارد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، طی دهه های آینده "زهره" مورد بازدید فضاپیماهای زیادی قرار می گیرد. زمین و زهره اندازه ای مشابه دارند و در کنار یکدیگر قرار دارند. هر دوی این سیاره ها از مواد ستاره ای یکسانی تشکیل شده اند اما زمین تبدیل به مکانی سرسبز شد در حالیکه زهره یک سیاره ی داغ و جهنمی است. اما علت چیست؟
برای پاسخ به این سؤال همه ی خصوصیت های زهره باید مورد بررسی قرار بگیرد. این خصوصیت ها شامل نحوه ی دگرگونی آن در گذر زمان است.
زمین صفحات تکتونیکی دارد که در حرکتند و سبب تشکیل کوه ها و اقیانوس های وسیع می شوند. زهره این صفحات را ندارد اما بر طبق مطالعات جدید که در هفته نامه ی "مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا" انتشار یافته است به نظر می آید بخش هایی از سطح زهره که از بلوک هایی تشکیل شده حرکت می کنند و محیط اطراف شان را تغییر می دهند.
این صفحات که نازک و صاف هستند، کمپی(campi) خوانده می شوند. کمپی ها می توانند به اندازه ی ایرلند کوچک باشند یا وسعتی به اندازه ی آلاسکا داشته باشند.
این یافته ها با استفاده از داده های کاوشگر ماژلان(Magellan) ناسا به دست آمده است.
در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ از رادارهای این کاوشگر برای گذر از جو سیاره و مشاهده ی سطح آن استفاده شد. دانشمندان با نگاهی باردیگر به این نقشه ها توانستند ۵۸ کمپی کشف کنند. این کمپی ها در کنار کوه هایی کوچک و حفره هایی قرار دارند اما این کوه ها و شیارها چگونه شکل گرفته اند؟
به گفته ی پل بیرن(Paul Byrne)، دانشمند سیارات در دانشگاه ایالتی کالیفرنیای شمالی و نویسنده ی اصلی این مقاله: تنها یک توضیح منطقی وجود دارد.
حرکت کمپی ها که توسط مواد مذاب زیر سطح خود جابه جا می شوند به سمت زمینهای ثابت حرکت کرده و سبب فشرده شدن آنها و تشکیل کوه ها می شود. هنگامی که کمپی ها دور می شوند سبب باز شدن سطح زمین و ایجاد شیارهایی می شود.


اینکه این تغییرات در مناطق پست سیاره ی زهره رخ داده قابل توجه است. گدازه ای که آنها را حرکت می دهد قدمت چند صد میلیون سالی دارد و این سطوح جوان ترین زمینهای این سیاره هستند. این بدان معناست که این اتفاقات اخیرا در منظومه ی شمسی رخ داده است. اما آیا حرکت این صفحات امروزه هم ادامه دارد؟
ماموریت های وریتاس(VERITAS) ناسا و انویژن(EnVision) اروپا جواب این پاسخ را خواهند یافت. این کاوشگرها که رادارهای خاص خویش را دارند این کمپی ها را با وضوح بالا بررسی خواهند کرد تا دانشمندان دریابند آیا این صفحات از زمان شروع کار کاوشگر ماژلان حرکت کرده اند یا خیر.
اگر جواب بله باشد میتوان گفت سیاره ی زهره از نظر زمین شناسی فعال است.
دکتر جوزف او روک(Joseph O’Rourke)، دانشمند سیارات از دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: توضیح علت این حرکات تکتونیکی اعجاب انگیز کاربردهای زیادی دارد. در جهان تعداد بی شماری سیاره هم اندازه ی زمین و زهره وجود دارد و فعالیتهای تکتونیکی آنها سرنوشت آنها را مشخص می کند. ما نمی توانیم سیارات سنگی منظومه ی شمسی و فراتر از آنرا درک نماییم تا زمانی که به درک درستی از سیاره ی همسایه خود نرسیم.
منبع:

1400/04/04
13:46:41
5.0 / 5
1115
تگها: پست , كاربر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد