تفسیر آزمایش HIV با یك برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی

تفسیر آزمایش HIV با یك برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی

اسمارت کاور: پژوهشگران ˮکالج دانشگاهی لندنˮ و ˮموسسه تحقیقات بهداشتی آفریقاˮ برنامه ای مجهز به هوش مصنوعی به وجود آورده اند که می تواند آزمایشات جریان جانبی ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ آی وی(HIV) را تفسیر کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، اولین گام گرفتن یک عکس از آزمایش با دوربین گوشی هوشمند است. در گام بعدی برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی به آسانی و با تجزیه و تحلیل تصویر می تواند نتیجه مثبت یا منفی آزمایش را تشخیص دهد. از آنجائیکه تفسیر این آزمایشات دشوار است، این فناوری می تواند در بهبود دقت افراد در تفسیر اینگونه آزمایشات در مناطق کم برخوردار کمک نماید.
سالانه ۱۰۰ میلیون آزمایش HIV انجام می شود. باتوجه به اهمیت درمان بموقع و نظارت بر تعداد زیادی از افراد تحت آزمایش، دقت آزمایش بسیار مهم می باشد. فناوری جریان جانبی برای انجام آزمایش HIV در جهان و بطور فزاینده ای در مناطق فقیرنشین جهان درحال استفاده است. از مزایای استفاده از این روش می توان به مشاهده سریع نتایج، سهولت استفاده، جلوگیری از انجام آزمایش های گرانقیمت و دست و پا گیر اشاره نمود.


آزمایشات جریان جانبی به طور معمول یک نتیجه بصری مانند تغییر رنگ ایجاد می کنند. از نظر نظریه این مساله تفسیر آزمایش را آسان می کند، با این وجود، افراد کم بینا یا دارای اختلال کور رنگی ممکنست در تفسیر درست آزمایش با مشکل مواجه شوند.
هدف از توسعه فناوری اخیر این است که کار را برای کاربران آسان تر کند و بدین سبب به افراد این امکان را می دهد تا با بهره گیری از تلفن هوشمند به آسانی از آزمایش خود عکس بگیرند. سپس برنامه مجهز به هوش مصنوعی به سرعت نتیجه را نشان میدهد.
این فناوری مبتنی بر الگوریتم یادگیری ماشین است که با بهره گیری از ۱۱ هزار تصویر حاصل از آزمایشات جریان جانبی گرفته شده دراین زمینه، آموزش دیده است. در آزمایشی که اخیراً انجام شد، پژوهشگران دقت برنامه خودرا با آزمایش هایی که توسط انسان تحلیل شدند، مقایسه کردند. به طرز شگفت انگیزی، این برنامه پیروز این رقابت شد و دقت آن در مقایسه با ارزیابی انسانی با دقت ۹۲.۱ درصد، ۹۸.۹ درصد بود.
منبع:

1400/04/08
12:53:51
5.0 / 5
1176
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد