اكتشافات جدیدی در مورد تشكیل ستارگان در كهكشان های اقماری

اكتشافات جدیدی در مورد تشكیل ستارگان در كهكشان های اقماری

پژوهشگران اسپانیایی به یافته های جدیدی در مورد تشکیل ستارگان در کهکشان های اقماری دست یافته اند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تصور بیشتر دانشمندان همیشه این بوده است که زمانی که یک "کهکشان اقماری" (Satellite Galaxy) از کنار کهکشان مادر خود که جرم بالاتری دارد، عبور کند، تشکیل ستاره آن متوقف خواهد شد چونکه کهکشان بزرگتر، گاز را از آن خارج می کند و باعث می شود ماده ای که برای ساختن ستاره های جدید مورد نیاز است، کاهش پیدا کند. با این حال، گروهی از پژوهشگران موسسه پژوهشی "Instituto de Astrofísica de Canarias" اسپانیا، برای اولین بار با کمک شبیه سازی نشان داده اند که همیشه این طور نیست.
پژوهشگران با استفاده از شبیه سازی های پیچیده همه کهکشان های "گروه محلی" (Local Group) همچون کهکشان راه شیری، کهکشان آندرومدا و کهکشان های اقماری آنها نشان داده اند که کهکشان های اقماری نه تنها می توانند گاز خویش را حفظ کنند، بلکه بعد از عبور کردن از نزدیکی کهکشان مادر خود می توانند تجربیات جدیدی از تشکیل ستاره را داشته باشند.
کهکشان های اقماری گروه محلی، طیف گسترده ای از سوابق در ارتباط با تشکیل ستاره را نشان می دهند که منشا آنها پیش تر به صورت کامل درک نشده است.
پژوهشگران با استفاده از شبیه سازی های پروژه معروف به "CLUES"، سوابق در ارتباط با تشکیل ستاره را در کهکشان های اقماری مورد بررسی قرار دادند.
باآنکه در بیشتر موارد، گاز کهکشان های اقماری توسط کهکشان مادر مکیده می شود و به کهکشان بزرگتری انتقال می یابد و تشکیل ستاره را در کهکشان های اقماری متوقف می کند اما پژوهشگران دریافتند که تشکیل ستاره در ۲۵ درصد نمونه ها، به واسطه این روند تعاملی به وضوح افزایش می یابد.
نتایج این پژوهش نشان می دهند که اوج تشکیل ستاره، با عبور کهکشان اقماری از اطراف کهکشان مادر و تعامل دو کهکشان اقماری در ارتباط می باشد.
پژوهشگران، دو خصوصیت کلیدی را برای تشکیل ستاره شناسایی کردند؛ کهکشان اقماری باید با ذخیره زیادی از گاز سرد و حداقل فاصله به کهکشان مادر وارد شوند تا تشکیل شدن ستارگان در اثر فشرده شدن گاز صورت بگیرد. در مقابل، کهکشان هایی که هنگام عبور، بیش از حد به کهکشان مادر یا کهکشان مادر با گاز کم نزدیک هستند، گاز آنها گرفته می شود و امکان تشکیل دادن ستاره های جدید را از دست می دهند.
"آریانا دی سینتیو" (Arianna di Cintio)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش های اخیر در مورد سوابق در ارتباط با تشکیل ستاره در کهکشان ما نشان می دهند که عبور کهکشان های اقماری، با اوج تشکیل ستاره در کهکشان های مادر آنها همزمان است که نشان داده است این مکانیسم، انفجار ستارگان را در کهکشان های اقماری و کهکشان های مادر به یک اندازه به همراه دارد.
وی ادامه داد: ما تلاش داریم بفهمیم که تشکیل ستاره در کهکشان های کوتوله کوچکتر گروه محلی ما چگونه است.
این پژوهش، در مجله "MNRAS" به چاپ رسید.
منبع:

1400/04/17
13:07:01
5.0 / 5
1024
تگها: ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد