آزمایش موفقیت آمیز یك واكسن استنشاقی برای توقف همه گیری كووید-۱۹

آزمایش موفقیت آمیز یك واكسن استنشاقی برای توقف همه گیری كووید-۱۹

به گزارش اسمارت کاور پژوهشگران آمریکایی، نوعی واکسن استنشاقی عرضه کرده اند که شاید بتواند همه گیری کووید-۱۹ را متوقف نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه آیووا" (University of Iowa) و "دانشگاه جورجیا" (University of Georgia) در بررسی جدیدی، قابلیت یک دوز واکسن استنشاقی را برای محافظت از موش ها در مقابل کووید-۱۹ نشان داده اند. این واکسن می تواند انتقال ویروس از حیوان به حیوان را هم متوقف نماید.
"پل مک کری" (Paul McCray)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: واکسن های کنونی کووید-۱۹ هم اکنون بسیار موفقیت آمیز هستند اما بیشتر مردم جهان هنوز واکسینه نشده اند و نیاز اساسی به واکسن هایی وجود دارد که به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند و در متوقف کردن انتقال بیماری موثر هستند. اگر این واکسن جدید در انسان ها هم کارآیی داشته باشد، شاید مانع انتقال کروناویروس شود و به کنترل بیماری همه گیر کووید-۱۹ کمک نماید.
این واکسن برخلاف واکسن هایی که تزریق می شوند، به واسطه یک اسپری بینی به کار می رود. در بررسی های صورت گرفته، تنها به یک دوز از این واکسن نیاز بود. شاید بتوان این واکسن را در دمای معمولی یخچال، تا حداقل سه ماه نگه داری کرد. از آنجائیکه کاربرد واکسن از طریق بینی است، می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که از سوزن می ترسند.
"بیائو هه" (Biao He)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما بیشتر از ۲۰ سال است که درحال توسعه این پلت فرم واکسن هستیم و کار کردن روی فرمول های جدید واکسن کووید-۱۹ را از اولین روزهای همه گیری این بیماری آغاز کردیم. داده های بالینی نشان می دهند که این واکسن نه تنها به محافظت در مقابل عفونت می پردازد، بلکه احتمال انتقال را به صورت قابل توجهی می کاهد.
این واکسن استنشاقی، سلول های مخاطی داخل بینی و مجاری تنفسی را هدف قرار می دهد. این سلول ها، ورودی اصلی کروناویروس و محل تکثیر ابتدایی آن هستند. ویروس ساخته شده در این سلول ها می تواند به عمق ریه ها و سایر اندام های بدن حمله کند که به بروز بیماری های شدیدتری منجر می شوند. بعلاوه، ویروس ساخته شده در این سلول ها می تواند به آسانی از راه بازدم دفع شود و امکان انتقال ویروس از یک نفر به دیگران را فراهم آورد.
بررسی ها نشان داد که این واکسن، یک واکنش ایمنی موضعی بوجود می آورد و به محافظت کامل از موش ها در مقابل کروناویروس می پردازد.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/04/18
21:55:10
5.0 / 5
1167
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد