با انرژی باد و خورشید؛

نخستین نقشه برداری دریا با قایق هوش مصنوعی

نخستین نقشه برداری دریا با قایق هوش مصنوعی

به گزارش اسمارت کاور یک قایق خودران مبتنی بر هوش مصنوعی برای نخستین بار توانست از یک مسیر دریایی طولانی نقشه برداری کند. انرژی این قایق با استفاده از انرژی باد و خورشیدی تأمین می شود.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، با اینکه ۷۰ درصد از کره زمین را آب تشکیل می دهد، اما ۸۰ درصد از کل بستر دریاها و اقیانوس ها نقشه برداری نشده اند. از همین رو استفاده از ربات ها برای تحقیق در این حوزه افزایش پیدا کرده است.
قایق خودران و هوش مصنوعی Saildrone Surveyor برای نخستین بار موفق شده با پیمودن مسیر دریایی از سان فرانسیسکو به هاوایی برای نقشه برداری از آن اقدام نماید. این قایق توسط شرکت آمریکایی سیلدرون ساخته شده و سنسورهای مختلف دریایی و جوسنجی بر روی آن نصب شده است.
قایق مورد اشاره می تواند تا ۱۲ ماه بر روی آب باقی بماند و از راه دور هم قابل کنترل است. مقرر است از این قایق در آینده نزدیک در استرالیا برای اکتشاف بخش هایی از دریاها و اقیانوس ها استفاده گردد. قایق ۲۲ متری مورد اشاره می تواند از حداکثر عمق ۷۰۰۰ متری آب نقشه برداری کند و حتی نمونه های دی ان ای را از عمق آب برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند.
سفر این قایق از سان فرانسیسکو به هاوایی ۲۸ روز طول کشید و قایق مورد اشاره مسیری ۴۱۶۷ کیلومتری را طی کرد. این قایق با استفاده از سنسورهای خود محوطه ای به وسعت حدود ۲۲ هزار کیلومتر مربع را نقشه برداری کرده است. انتظار می رود ناوگانی از این قایق ها بتوانند ظرف ده سال آینده از کل اقیانوس ها و دریاها نقشه برداری کنند.

1400/04/20
13:28:38
5.0 / 5
1255
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد