تشخیص كرونا با بررسی گوشی افراد

تشخیص كرونا با بررسی گوشی افراد

اسمارت کاور: تعدادی از محققان ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه روشی دقیق، غیرتهاجمی و کم هزینه برای آزمایش کووید-19 شده اند. روش به وجود آمده توسط پژوهشگران در نوع خود بسیار متفاوت می باشد چونکه این آزمایش با بهره گیری از نمونه های گرفته شده از صفحه نمایش تلفن های همراه انجام می شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سای تک دیلی، این مطالعه به رهبری دکتر "رودریگو یانگ(Rodrigo Young) از موسسه چشم پزشکی کالج دانشگاهی لندن انجام شده و نتایج آن در مجله "eLife" انتشار یافته است.
پژوهشگران در این مطالعه بجای آنکه به بررسی تست سواب افراد بپردازند، به تجزیه و تحلیل سواب های صفحه نمایش گوشیهای هوشمند پرداختند و دریافتند افرادی که آزمایش پی سی آر سواب بینی آنها مثبت بوده است نتایج آزمایش سواب کووید-۱۹ صفحه نمایش گوشی آنها نیز بعد از نمونه برداری مثبت شده است.
این روش جدید که با نام" آزمایش صفحه نمایش تلفن همراه" یا "پست" (PoST) شناخته می شود قادر به شناسایی ویروس کووید-۱۹ در تلفن های ۸۱ تا ۱۰۰ درصد افراد مبتلا به نوع شدید این ویروس بوده است که این گویای آنست که دقت آزمایش تازه توسعه یافته همانند آزمایش های جریان جانبی آنتی ژن(antigen lateral flow tests) است. بنابر گفته پژوهشگران نتیجه آزمایش نیز مستقیماً بوسیله پیام کوتاه ارائه خواهد شد.
انجام آزمایش غربالگری کووید-۱۹ همچنان پابرجا است چونکه جهش های جدیدی از این ویروس درحال ظهور است و عملیات واکسیناسیون نیز در خیلی از کشورها انجام نشده است. با این وجود انجام آزمایش نه فقط هزینه بالایی در بر دارد بلکه برای افراد نیز ناخوشایند است که این دو موضوع موانعی مهم در راه رسیدن به یک سیستم کارآمد ردیابی و آزمایش موثر هستند.
از آنجائیکه PoST یک آزمایش زیست محیطی است، آزمایشی غیرتهاجمی و کم هزینه است که این بدان معناست که نه فقط برای عرضه در کشورهای کم درآمد مناسب می باشد بلکه با عرضه آن دیگر افراد آن آزمایش ناخوشایند را تجربه نخواهند کرد. گفتنی است عملیات نمونه برداری آزمایش PoST کمتر از یک دقیقه طول می کشد و برای انجام آن به حضور کادر پزشکی نیازی نیست.
دکتر رودریگو یانگ اظهار داشت: همانند خیلی از افراد از تأثیر اقتصادی و اجتماعی منفی که این بیماری همه گیر در جهان به ویژه بر کشورهای کم درآمد برجای می گذارد بسیار نگران بودم. ما می دانستیم که تنها راه موثر برای جلوگیری از شیوع بیماری این است که بیشتر افراد بصورت منظم آزمایش دهند اما به سبب هزینه بالا و ناخوشایند بودن روند آزمایش، این کار انجام نمی شد. ما خیلی سریع دریافتیم این آزمایش در نوع خود خاص است و PoST روشی است که انجام آزمایش کووید-۱۹ بصورت انبوه را آسان می سازد.
این دستگاه هم اکنون توسط استارت آپ "Diagnosis Biotech" مستقر در کشور شیلی که توسط دکتر یانگ تاسیس شده است درحال ساخت است.
منبع:

1400/04/20
22:42:17
5.0 / 5
1188
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد