شباهت قمر مریخ به سیب زمینی

شباهت قمر مریخ به سیب زمینی

به گزارش اسمارت کاور ناسا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویر یکی از قمرهای سیاره سرخ را منتشر نمود و نوشت: شما به آن سیب زمینی و ما به آن قمر مریخ می گوییم.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، مریخ دو قمر دارد که در اینجا تصویر قمر "فوبوس" که بزرگترین قمر مریخ است، قابل مشاهده می باشد. این تصویر توسط دوربین"UAHiRISE" فضاپیمای "مدارگرد شناسایی مریخ" ثبت شده است.
این تصویر که از فاصله ۶ هزار و ۸۰۰ کیلومتری (۴ هزار و ۲۲۵ مایل) بالاتر از سطح آن گرفته شده است، یک جرم آسمانی پر از چاله که دارای یک دهانه برخوردی بزرگ به نام دهانه استیکنی (Stickney ) است را نشان داده است. گودی هایی که در اطراف آن دیده می شوند هم می توانند در اثر نیروهای جزر و مدی(کشش گرانشی متقابل) مریخ و این قمر بوجود آمده باشند. طبق محاسبه دانشمندان، فوبوس با سرعت ۱.۸ متر(۶ فوت) در هرن قرن درحال نزدیک شدن به مریخ است و این بدان معناست که یا این قمر طی ۵۰ میلیون سال دیگر به سیاره برخورد خواهد نمود یا شکسته و به حلقه ای از آوار تبدیل خواهد شد.
قمر فوبوس در سال ۱۸۷۷ توسط "آساف هال"(Asaph Hall) ستاره شناس آمریکایی کشف شد و یکی از نظریه های مشهور درباره آن هم این است که امکان دارد یک سیارک "گرفتار"(captured asteroid) باشد. در اساطیر یونانی، فوبوس و دیموس پسران دوقلوی آرس(مارس در اساطیر رومی) هستند.
منبع:

1400/04/22
20:43:59
5.0 / 5
1261
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد