همراهی جوان ترین فضانورد تاریخ با جف بزوس در مسافرت به فضا

همراهی جوان ترین فضانورد تاریخ با جف بزوس در مسافرت به فضا

اسمارت کاور: خریدار بلیت بیست و هشت میلیون دلاری سفر به فضا توسط شرکت ˮبلو اوریجینˮ که از میان 7600 متقاضی برگزیده شده و قرار بود با موسس این شرکت یعنی ˮجف بزوسˮ و برادرش و همین طور یک بانوی هشتاد و دو ساله اسطوره خلبانی راهی فضا شود، به دلایلی در این سفر شرکت نخواهد داشت و بجای وی یک جوان هیجده ساله که جوان ترین مسافر فضا لقب خواهد گرفت، به فضا خواهد رفت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، برنده مزایده بلیت اولین سفر فضایی سرنشین دار شرکت "بلو اوریجین" به دلایلی که همچون آنها مشکلاتی در برنامه ریزی عنوان شده است، نمی تواند در نخستین پرواز فضایی تجاری این شرکت حضور داشته باشد و بجای وی یک جایگزین تاریخی در نظر گرفته شده است.
شرکت "جف بزوس" فاش کرده است که نخستین مشتری-مسافر پرواز موشک "نیو شپرد" یک دانشجوی فیزیک به نام "الیور دیمن"(Oliver Daemen) است که در 18 سالگی تبدیل به جوان ترین انسان خواهد شد که به فضا سفر می کند.
این در حالیست که "والی فانک"(Wally Funk) 82 ساله، خلبان اسطوره ای آمریکایی نیز در این بعنوان مسن ترین فضانورد تاریخ شرکت خواهد داشت.
این پرواز برای 20 ژوئیه برنامه ریزی شده است.
گفتنی است که برنده بلیت 28 میلیون دلاری "بلو اوریجین" همچنان خواسته که ناشناس باقی بماند، اما به سبب مشکلاتی در برنامه ریزی سفر، به یکی از سفرهای بعدی این شرکت ملحق خواهد شد.
معین نیست که "دیمن" برای این سفر چقدر هزینه پرداخت کرده است، اما احتمالاً مبلغ کمی نبوده است. چونکه وی توانسته صاحب دومین بلیت صندلی سفر به فضای "بلو اوریجین" شود.
"جوز دیمن" پدر وی، مدیر عامل یک صندوق سرمایه گذاری است. در صورتیکه او احتمالاً مجبور نبوده مبلغ 28 میلیون دلار را بپردازد، اما قیمت نهایی آنقدر کافی بوده که دیگر مشتریان ثروتمند را از تصاحب بلیت دوم دور نگه دارد.
"بلو اوریجین" تا حالا ۱۵ پرواز آزمایشی با موشک "نیو شپرد" و کپسول های مخصوص طراحی شده برای این سفر انجام داده است که همگی جز یک مورد موفقیت آمیز بوده اند.
حالا این نخستین پرواز سرنشین دار تجاری این شرکت خواهد بود که حدود ۱۲ دقیقه به طول خواهد انجامید و مسافران به مدت ۳ دقیقه حالت بی وزنی را تجربه خواهند کرد و از مناظر خارق العاده سیاره زمین از فضا لذت خواهند برد و سپس به زمین باز خواهند گشت.
با توجه به این که اولین پرواز فضایی تجاری هفته گذشته توسط شرکت "ویرجین گلکتیک"(Virgin Galactic) و به همت "ریچارد برانسون" میلیاردر بریتانیایی انجام شد، این پرواز تاثیر مد نظر را نخواهد داشت.
با وجود این، هنوز هم تاریخی شمرده می شود. چونکه می تواند نخستین پرواز در نوع خود باشد که از نظر فنی واقعا وارد فضا می شود. در صورتیکه پرواز "ویرجین گلکتیک" فقط تا لبه فضا و خط کارمان یعنی ارتفاع 62 مایلی بالا رفت، "بلو اوریجین" مشتاق است که از این خط نمادین عبور کند.
در هر صورت بنظر می رسد که پرواز 20 ژوئیه "بلو اوریجین" را باید بعنوان شروع یک مسابقه بین شرکت های فضایی خصوصی در نظر گرفت که بعید است به این زودی اختتام یابد.
منبع:

1400/04/25
21:54:01
5.0 / 5
1171
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد