همراه با بهبود و طول عمر قلب های پیوندی

نجات از حمله قلبی با زهر كشنده یك عنكبوت!

نجات از حمله قلبی با زهر كشنده یك عنكبوت!

اسمارت کاور: در صورتیکه امروزه بیماریهای قلبی و عروقی علت اصلی مرگ و میر در جهان هستند، دانشمندان می گویند زهر یک عنکبوت می تواند قلب انسان را ترمیم کند و ممکنست زندگی قربانیان حمله قلبی را نجات دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، زهر عنکبوت ممکنست کشنده باشد، اما دارای مزایایی نیز هست. تحقیقات در گذشته نشان داده است که این سم می تواند بدون این که هیچ عارضه جانبی بوجود آورد، دردها را تسکین دهد.
حالا تحقیقات جدید از پژوهشگران دانشگاه "کوئینزلند" استرالیا نشان میدهد که زهر یک عنکبوت به نام "آتراسید"(atracid) یا عنکبوت تار قیفی استرالیایی می تواند به جلوگیری از لطمه های ناشی از حمله قلبی کمک نماید و حتی موجب افزایش عمر قلب های اهدا و پیوند شده شود.
در ژوئیه سال ۲۰۱۹ پژوهشگران دانشگاه "کوئینزلند" مولکولی را در زهر کشنده این عنکبوت کشف کردند که می تواند لطمه مغزی ناشی از سکته مغزی را از بین ببرد.
در آن زمان پروفسور "گلن کینگ" محقق ارشد این دانشگاه اظهار داشت: آنچه از این طریق انجام می شود، جلوگیری از مرگ سلول های عضلانی قلب است.
پژوهشگران دریافتند که این مولکول برای محافظت از قلب در مقابل سکته مغزی کار می کند، بدین سبب آنها تصمیم گرفتند آزمایش نمایند تا ببینند آیا برای حوادث ایسکمیک قلب نیز کارایی دارد یا خیر و کشف کردند که واقعاً چنین است.
"ایسکِمی"(Ischemia) در اصطلاح پزشکی به کم رسیدن خون به اندام یا ناحیه ای از بدن گفته می شود. ایسکمی موجب کمبود اکسیژن و مواد مغذی در بخش هایی از بدن می شود و این امر موجب لطمه به بافت ها یا سوءکارکرد اندام می گردد.
از آن زمان پژوهشگران دانشگاه "کوئینزلند" پیوسته بر روی این مولکول کار کردند تا به نتایج امروز در مورد حملات قلبی برسند.
دکتر "ناتان پالپانت" سرپرست تیم تحقیق اظهار داشت: بعد از حمله قلبی، جریان خون در قلب کاهش پیدا می کند و در نتیجه منجر به کمبود اکسیژن در عضله قلب می شود. کمبود اکسیژن موجب اسیدی شدن محیط سلول می شود و این ترکیبات موجب می شود پیام مرگ به سلول های قلب ارسال شود.
حالا این داروی جدید از زهر عنکبوت تولید شده و با متوقف کردن این "سیگنال مرگ" که از قلب بعد از حمله ارسال می شود، واقعاً انقلابی عمل می کند.
"پالپانت" اضافه کرد: برخلاف دهه ها تحقیق، هیچ کس نتوانسته است دارویی تولید نماید که این سیگنال مرگ را در سلول های قلب متوقف نماید. این یکی از دلایلی است که بیماری قلبی همچنان بعنوان علت اصلی مرگ در جهان ادامه دارد.
این دارو پروتئینی به نام "Hi۱a" است. تا حالا پژوهشگران آنرا روی سلول های قلب انسان در معرض فشارهای قلبی مورد آزمایش قرار داده اند. آنها دریافته اند که "Hi۱a" کانال های یونی حساس به اسید را در قلب مسدود کرده و با موفقیت "سیگنال مرگ" را متوقف می کند.
حالا از این پروتئین برای افزایش طول عمر اعضای پیوندی نیز استفاده خواهد شد.
پروفسور "مک دونالد" فوق تخصص قلب و عروق در بیمارستان "سنت وینسنت" در سیدنی نتیجه گیری کرد: زنده ماندن سلول های قلب در پیوند قلب بسیار مهم می باشد. درمان قلب با "Hi۱a" و کاهش مرگ سلولی موجب افزایش میزان انتقال و پیوند قلب می شود و احتمال پیوند موفقیت آمیز را بهبود می بخشد.
منبع:

1400/04/26
21:06:13
5.0 / 5
1021
تگها: تولید , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد