ابداع سیستمی كه احتمال برخورد نابینایان با موانع را می كاهد

ابداع سیستمی كه احتمال برخورد نابینایان با موانع را می كاهد

یک سیستم جدید شامل دوربین ویدئویی که روی سینه قرار می گیرد و یک جفت دستبند جدید احتمال برخورد افراد کم بینا یا نابینا با موانع را تا ۳۷ درصد می کاهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از گاردین، محققان آمریکایی یک سیستم کمکی برای افراد کم بینا و نابینا ساخته اند که از برخورد آنها با موانع جلوگیری می کند. این سیستم شامل یک دوربین ویدئویی است که روی سینه قرار می گیرد و به واحد پردازشی دارای الگوریتم بصری رایانشی متصل و همینطور ۲ دستبند مخصوص متصل است. هنگامیکه این سیستم خطری را ردیابی می کند، دستبند کاربر در سمتی که مانع ردیابی شده، مرتعش می شود. اگر مانع در جلوی کاربر باشد، هر دو دستبند مرتعش می شوند.
محققان ادعا می کنند این دستگاه جایگزینی برای عصای سفید یا سگ های راهنما نیست بلکه مزایایی جانبی فراهم می آورد. تحقیق مذکور در نشریه Jama Opthamology انتشار یافته است. در این گزارش اشاره شده بررسی ۳۶۸ ساعت اطلاعات در ارتباط با ۳۱ فرد نابینا یا کم بینا نشان داده است این روش کارآمد است. طی این بازه آزمایشی بدون اطلاع شرکت کننده، سیستم در وضعیت فعال و خاموش قرار می گرفت. هریک از شرکت کنندگان در تحقیق بعد از دوره آموزشی در کنار عصا یا سگ راهنما به مدت چهار هفته از این سیستم استفاده نمود. محققان اطلاعات به دست آمده را بررسی کردند تا نرخ تماس میان بدن کاربر یا عصا با موانع ردیابی شده به وسیله سیستم در هنگام فعال یا خاموش بودن آن، مشخص شود. هنگامیکه آنان نمونه ای تصادفی از هشدارهای برخورد برای هر شرکت کننده را بررسی کردند و متوجه شدند هنگام فعال بودن سیستم، میزان چنین برخوردهایی ۳۷ درصد کاهش یافته است. شرینیواس پوندلیک یکی از مؤلفان ارشد این تحقیق از بیمارستان چشم و گوش ماساچوست می گوید: شرکت کنندگان در تحقیق در بازخورد خود اعلام نمودند این سیستم هنگام قدم زدن در فروشگاه، برداشتن کالا از قفسه یا قراردادن آنها در جای خود، اخطار درباره عابرانی که به کاربر نزدیک می شوند، شاخه های درختان و همینطور در مناطق شلوغ و ناآشنا کارآمد بوده است. البته این تحقیق محدودیت هایی هم داشته است. بعنوان مثال مؤلفان اشاره کرده اند سیستم احتمالاً قادر به شناسایی تمام خطرات پیش روی کاربر نیست.


منبع:

1400/05/03
14:40:20
5.0 / 5
1133
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد