نقش بسزای فناوری چاپ ۳ بعدی در المپیك توكیو

نقش بسزای فناوری چاپ ۳ بعدی در المپیك توكیو

به گزارش اسمارت کاور تجهیزات چاپ سه بعدی شده برای کمک به ورزشکاران و برگزار کنندگان در المپیک توکیو نقش بسزایی دارند و از این تکنولوژی نوآورانه هم در مسابقات و هم در مراسم مختلف المپیک نظیر افتتاحیه استفاده می شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، فناوری "تولید افزودنی" که معمولا با عنوان "چاپ سه بعدی" شناخته می شود به سرعت از یک روش آزمایشگاهی تحقیقاتی به ابزاری خلاقانه برای مبتکران در سرتاسر جهان تبدیل گشته است و می بینیم که در المپیک درحال برگزاری توکیو ۲۰۲۰ هم حضور ویژه ای دارد.
بعنوان مثال یک ورزشکار فرانسوی تجهیزات چاپ سه بعدی شده سفارشی خویش را به المپیک توکیو می برد. طراحی و چاپ این تجهیزات توسط شرکتی معروف به "Athletics۳D" که یک شرکت چاپ سه بعدی فرانسوی با فعالیت در زمینه بهبود عملکرد ورزشی تخصصی است، انجام شده است.
این خانم ورزشکار فرانسوی به نام "سلین گوبرویل" دارنده مدال نقره المپیک در مسابقات تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی المپیک توکیو شرکت خواهد نمود و برای اطمینان از این که بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد، با این شرکت همکاری کرده است تا در دست گرفتن و کنترل تپانچه ای که در مسابقات استفاده می نماید، پیشرفت کند.
طرح های مختلفی با چاپگری معروف به "Zortrax M۳۰۰ Dual ۳D" چاپ سه بعدی شد. این چاپگر، دستگاهی به اندازه یک لپ تاپ است و می تواند بدون هیچ گونه احتیاج به نظارت، به چاپ باکیفیت بالا بپردازد.
بعد از چاپ ها و تکرارهای متعدد، "گوبرویل" در نهایت به یک طراحی رضایت داد و با آن به مسابقات تیراندازی قهرمانی اروپا که اخیراً در کرواسی برگزار شد، رفت. این مسابقات آخرین مهلت وی برای آزمایش کارایی این طرح پیش از شروع المپیک توکیو بود که طی آن به مرحله حذفی نهایی راه پیدا کرد و در آنجا موفق به کسب مدال برنز شد.
در حالیکه "گوبرویل" از وزن و شکل گرفتن تپانچه خود راضی بود، اما سطح انتهایی آن کاملا راضی نبود. به صورت معمول تیراندازان یک سطح خشن و زبر را ترجیح می دهند، چونکه چسبندگی محکم تری به دست آنها می دهد. با این وجود وی می خواست تپانچه اش سطح انتهایی نرم تری داشته باشد و تیم "Athletics ۳D" بلافاصله روی آن کار کرد.
تجهیزات چاپ سه بعدی شده معمولا دارای خطوط قابل مشاهده هستند که چاپگر در آنها افزودن لایه را آخر می دهد و چاپ لایه دیگر را شروع می کند. ازاین رو سیستم پردازش این چاپگر از یک فناوری اختصاصی هوشمند بخار(SVS) استفاده می نماید که با استفاده از بخارات استون، سطوح چاپ شده سه بعدی را صاف و صیقلی می کند.
این شرکت در نهایت دو قبضه تپانچه یکسان را که "گوبرویل" با خود به دهکده المپیک توکیو می برد، پردازش کرد. وی می خواهد از یکی استفاده نماید و دیگری را بعنوان پشتیبان در موارد اضطراری نگه دارد.
استفاده از مواد و تجهیزات چاپ سه بعدی شده در بازی های المپیک سال جاری بسیار چشم گیر است، به صورتی که تمام ۹۸ تریبون مورد استفاده در مراسم المپیک از بیشتر از ۲۴ تن زباله پلاستیکی خانگی چاپ سه بعدی شده است.
منبع:

1400/05/03
23:17:20
5.0 / 5
959
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد