استفاده از هوش مصنوعی برای كالیبراسیون تصاویر ناسا از خورشید

استفاده از هوش مصنوعی برای كالیبراسیون تصاویر ناسا از خورشید

اسمارت کاور: رصدخانه پویایی شناسی خورشید(SDO) از زمان پرتابش در تاریخ 11 فوریه 2010 توسط ناسا ماموریت رصد خورشید را بر عهده دارد و بیش از یک دهه است که تصاویر باکیفیت بالا از خورشید ارائه می دهد. این رصدخانه تصاویر با جزییات بالایی از پدیده های خورشیدی مختلف ارایه داده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، رصدخانه پویایی شناسی خورشید از آرایه مونتاژ تصویربرداری اتمسفر(AIA) بمنظور رصد دائم خورشید استفاده می نماید و هر ۱۰ ثانیه در ۱۰ طول موج مختلف تصاویری را ثبت می کند. این تصاویر اطلاعات ارزشمندی درباره خورشید که تا قبل از این امکانپذیر نبود را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد اما از آنجائیکه این رصدخانه دائما درحال استفاده از آرایه مونتاژ تصویربرداری اتمسفر است این ابزار به مرور زمان خراب می شود و بدین سبب نیاز است داده های ثبت شده توسط آن دائما کالیبره شوند.
بتازگی دانشمندان به فناوری هوش مصنوعی روی آورده اند و از آن برای کالیبره کردن تعدادی از تصاویر ناسا از خورشید بهره برده اند. این کار داده هایی را که دانشمندان از آنها برای تحقیقات خورشیدی استفاده می نمایند را بهبود خواهد بخشید.
هوش مصنوعی نیز از یک الگوریتم بمنظور یادگیری نحوه انجام کار خود استفاده می نماید. طی این مطالعه پژوهشگران کار خودرا با آموزش الگوریتم یادگیری ماشین برای شناسایی ساختارهای خورشیدی و مقایسه آن اطلاعات با داده های ثبت شده توسط آرایه مونتاژ تصویربرداری اتمسفر شروع کردند. آنها این کار را با افزودن تصاویر به دست آمده از پروازهای کالیبراسیون موشک ژرفاسنج به الگوریتم انجام دادند و سپس مقدار کالیبراسیون مورد نیاز آنرا برایش تعیین کردند.
کالیبراسیون اندازه گیری و تعیین صحت وسیله اندازه گیری در مطابقت با مرجع تأیید شده است. هدف کالیبراسیون ایجاد نظامی مؤثر بمنظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی دستگاه های آزمون و وسایل اندازه گیری و کلیه تجهیزاتی است که عملکرد آنها بر کیفیت پروسه تأثیرگذار است.
بعد از انجام اقدامات ذکر شده پژوهشگران باردیگر تصاویر مشابهی را به آن الگوریتم افزودند و سپس مشاهده نمودند تا دریابند آیا این الگوریتم می تواند کالیبراسیون صحیح مورد نیاز برای هر تصویر را تشخیص دهد یا خیر. الگوریتم با در دست داشتن داده های کافی این پروسه را یاد گرفته و می تواند مقدار کافی کالیبراسیون هر تصویر را تعیین کند.
از آنجائیکه آرایه مونتاژ در طول موج های مختلف نور خورشید را رصد می کند دانشمندان همین طور می توانند از الگوریتم برای مقایسه ساختارهای خاص در طول موج های مختلف و تقویت ارزیابی های آن استفاده کنند. طی این مطالعه پژوهشگران برای انجام این کار ابتدا با نشان دادن شراره های خورشیدی در تمام طول موج های ثبت شده، به الگوریتم آموزش دادند که یک شراره خورشیدی چگونه بنظر می رسد تا الگوریتم بتواند شراره های خورشیدی را در طیف های نوری مختلف تشخیص دهد.
هنگامی که این برنامه بتواند شراره های خورشیدی را بدون هیچ نوع کاهش کیفیتی شناسایی کند، الگوریتم نه فقط می تواند تعیین کند که تا چه اندازه کاهش کیفیت بر کیفیت تصاویر فعلی ثبت شده توسط آرایه مونتاژ تصویربرداری اتمسفر تاثیر گذاشته بلکه می تواند مقدار کالیبراسیون مورد نیاز هر یک از تصاویر را نیز تعیین کند.
منبع:

1400/05/05
23:42:19
5.0 / 5
1029
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد